V sobotu po sedmé hodině ranní nastoupila redaktorka Deníku do policejního vozu. Za touto větou nebude naštěstí následovat policejní zpráva o tom, jaký spáchala zločin, nýbrž informace, co se dělo dál.

Policisté totiž vyráželi na kontrolu dvou honů na Hořicku a redakce Jičínského deníku byla přitom. Myslivci hony mohou pořádat od 1. listopadu až do 31. prosince.

Muži zákona prověřují zbrojní průkaz, průkaz zbraně, zbraň samotnou, lovecký lístek, pojištění a každého střelce podrobují dechové zkoušce na přítomnost alkoholu v krvi.

Jedny z prvních honů na Hořicku se konaly v Třebnouševsi a na Dachovech. Myslivci v Třebnouševsi měli sraz v osm hodin u místního koupaliště.
Sešlo se zde celkem 24 mužů z Třebnouševse, Podhorního Újezdu, Hněvčevse i Trutnovska. ,,Dnes jsou naplánované čtyři leče a měli bychom lovit bažanta obecného, kachnu divokou a zajíce polního, který škodí v místní ovocné školce,“ informuje nás hospodář třebnouševského sdružení myslivců Zdeněk Štejnar mladší.

Také nás zajímalo, jak si vede myslivost v dnešní době. ,,Mladá krev se získává těžko, má jiné zájmy. Věkový průměr naší skupiny je 58 let, já sám jsem nejmladší (26 let). Jelikož jsem vystudoval trutnovskou lesnickou školu, věnuji se tomuto koníčku již od školních let,“ uvádí dále Zdeněk Štejnar.
Účastník honu Vladimír Kaňka nás informoval, že ubývá drobné zvěře, především zajíců, a naopak hojně se vyskytuje srnčí.

Policisté byli s kontrolou v Třebnouševsi spokojeni a neobjevili žádného hříšníka. ,,Že by před honem někdo požil alkohol a nadýchal nám do přístroje, to se nám dlouho nestalo, naposledy tak asi před osmi lety. Myslivci jsouvzorní,“ říká muž zákona Josef Knob.

Stejně dobře si vedli i Hořičáci, kteří se sešli u dachovského koupaliště. ,,Dnes vyrážíme do honitby Maňovice, směrem na Vřešťov. Půjdeme jako skupina a budeme lovit způsobem české ploužení zajíce, lišku a černou zvěř,“ zasvětil nás do programu hospodář mysliveckého spolku Šesterák Hořice Aleš Hypius.