Extrémní mrazy nás sužují už více jak týden a podle předpovědi se své vlády jen tak lehce nevzdají. Zamrzá voda, odpady, technika. Starosti mají zejména chalupáři, kteří dostatečně nezajistili své nemovitosti.

„Musel jsem přijet jen na otočku z Prahy, abych vypustil vodu a mráz mi neroztrhl rozvody v koupelně. Už jednou se mi stalo, že zůstala voda v záchodové míse, a ta praskla,“ uvedl chalupář Ruda z Novopacka.

Sedmadvacetiletý Čenda přijíždí do České Proseče pravidelně, přesto i jemu zamrzl ve zděném domě odpad. „Seděl jsem dvě hodiny s fénem a nahříval roury,“ popisuje nám. Problémy se nevyhýbají ani řidičům autobusů. Jaroslav Semler, dopravně technický ředitel společnosti Bus Line Semily, připouští: „I my máme těžkosti. Držíme stále pohotovosti, v dílnách se v těchto dnech nezastaví. Největším problémem jsou baterie a filtry. Snažíme se pravidelně startovat vozidla, pak přidáváme do paliva aditiva a používáme arktickou naftu, která by neměla zamrznout do – 38 a 41 stupňů.“

Nejhorší situace nastala v sobotu ráno, kdy spoj z Rožďalovic do Jičína nabral čtyřicetiminutové zpoždění. Jinak prý kompletně vyjíždějí všechny linky. V pondělí ráno ukazoval teploměr kolem minus dvacítky. „S dětmi za těchto teplot nechodíme ven. Zaměstnáváme je ve školce pohybovými aktivitami,“ uvedla pro Jičínský deník ředitelka novopacké MŠ Husitská Jitka Lešáková.

Obracíme se na packý sociální odbor městského úřadu. Zajímá nás, jak se za současných teplot starají o bezdomovce.

„Aktuálně problém s bezdomovci nemáme, neboť na území města v současné době žádné neregistrujeme,“ dozvídáme se od šéfové packého sociálního odboru Věry Kazdové.

Pro jičínské lidi bez domova funguje ubytovna v Čejkovicích, kde nyní přespává deset nocležníků.

O bezdomovce je postaráno

„Maximální kapacita zařízení je 12 lůžek. Nájemní smlouvu podepisujeme s postiženými vždy na měsíc, a pokud jsou vzorní, prodlužujeme ji,“ sdělila nám Monika Jiránková, zástupce o.s. Komunitní sociální centrum pro menšinové etnikum z MěU.

Každý týden jezdí Monika Jiránková společně s městskými policisty na kontrolu. Nájemci od 1. května do 30. září s trvalým pobytem v Jičíně uhradí 60 korun, pokud bydlí mimo město zaplatí 90 korun. V období od 1. října do 30. dubna je suma pro Jičíňáky 70 korun, mimoměstské 100 korun.
Mimoto pro sociálně slabší občané funguje v Židovské ulici dům, kde se mohou vykoupat a dostat čisté ošacení.

„Každého občana, který k nám přijde s dotazem ohledně koupele, odkážeme na zaměstnance Pečovatelské služby. Ti jim požadovanou službu umožní,“ pokračovala dále Monika Jiránková.

V Hořicích žije bezdomovců zhruba pět. „Přespávají v chodbách domů, které znečistí výkaly. Žebrají před radnicí a autobusovým nádražím. Na záchodcích městského úřadu je nalézáme opilé a agresivní,“ řekl nám vedoucí městské policie Stanislav Nosek.

Místo na přespání si vždy někde najdou, i když jsou často z chodeb vyhozeni muži zákona.
„V Hořicích máme několik nonstop podniků, kde si dají pivo a srkají ho až do rána. Nechci, abychom vypadali jako ti špatní, ale kvůli těmto problémům se od nich distancujeme,“ řekl dále Stanislav Nosek.

Rady zdravotníků

Obracíme se i na zdravotníky. V neděli na pohotovosti v Jičíně ošetřovali jedno dítko s omrzlinami. Maminkám s malými dětmi doporučují při teplotách, které překročí hranici minus deset stupňů, nevycházet ven a v nejnutnějších případech je řádně obléct a pleť ošetřit ochranným krémem.

Zemědělce zatím současné počasí na kolena nesrazilo, i když komplikace přiznávají. Jaromír Musil, soukromník, který hospodaří na Chlumu, soudí: „Zima je samozřejmě nepříjemná, ale musíme s ní počítat. Zvířata netrpí, mají potřebnou podestýlku. Horší je to s technikou, zamrzá voda, traktory nechtějí startovat. Šetřit v těchto mrazech musíme i lidi.“

Jaromír Musil provozuje mlékomat v Hořicích a Jičíně. „Zatím nezamrzl, nejhorší je to s přepravou, zamrzají hadičky i čerpadlo, takže je musíme rozmrazovat teplovzdušnou pistolí. Box je vyhříván a v létě ochlazován, tady k poruchám nedochází.“ Zjišťujeme, že mlékomat v Jičíně denně vyexpeduje 100 litrů mléka.

„To je málo, aby se provoz rentoval, je nutné denní odběr navýšit alespoň na 200 litrů. I když si nechci stěžovat, máme stálé odběratele a jejich počet narůstá. Vylepšujeme i sortiment a nabízíme přírodní příchutě i jogurtové kultivary,“ vysvětluje nám provozovatel.

Pracovníci Autoservisu Konůpek v Jičíně tvrdí: „Vyjíždíme každý den většinou nastartovat auta. Lidé nám zavolají a my se jim snažíme pomoci.“