Stát se poslední dobu nechává inspirovat ideou super a hypermarketů, která spočívá v centralizaci, v tomto případě ale nejde ani tak o nabídku zboží jako o oblast veřejné správy. Malým obcím již mnoho vrásek přidělala hrozba zániku živnostenských či stavebních úřadů, teď se bojí o matriky. V polovině dubna proběhla schůzka se zástupci ministerstva vnitra v Hradci Králové.

 Toto jednání bylo zatím jen první vlaštovkou, předzvěstí, která má signalizovat, že málo vytížené matriky by mohly do budoucna zmizet a přejít pod správu větších měst. Nyní ministerstvo vnitra sbírá potřebné podklady, vyhodnocení by pak mělo přijít až ke konci roku.

 ,,Kategoricky s tím nesouhlasíme, stát se chce lidem přibližovat, přitom dělá pravý opak. U nás ve Vysokém Veselí si nehrajeme na úřední hodiny jako ve větších městech a žádosti vyřizujeme, jak lidé potřebují, třeba i v pátek odpoledne,“ hodnotí záměr Luboš Holman, starosta Vysokého Veselí, kde hrozí, že bude služba omezena.

 Kritériem hodnocení byl především počet matričních zápisů (úmrtí, narození), kterých by nemělo být méně než dvacet ročně. Jenže matrika má na starosti mnohem více úkolů a povinností.

Kromě zápisů ověřuje dokumenty, přijímá občanské průkazy, vyřizuje české občanství, poskytuje informace badatelům… ,,Opět to vychází z nevědomosti, stejně jako v případě optimalizace stavebních úřadů.

Ministerstvo by záležitost mělo primárně prodiskutovat s malými matrikami, rychle by totiž zjistilo, že rušení je hloupost, k čemuž sice stejně dojde, otázka je, za jak dlouho,“ myslí si starosta Miletína Miroslav Nosek.