„S lidmi z organizace www.pohoda-help.cz jedeme za velmi výhodných podmínek na dovolenou do Francie. Napadlo mě, že bychom mohli vzít Marcela s sebou – pomohli bychom mu s asistencí. Přesto s ním jedna osoba bude muset jet. Nechtěla jsem ale, aby na cestu a pobyt vynakládal prostředky, které šetří na asistenci. To by žádná pomoc nebyla,“ vysvětlila Lucie Mervardová z Jičína.

Podle ní se třiatřicetiletý Marcel, kterému říkají Máca, chce osamostatnit od maminky a bydlet na vlastní pěst. S běžnými úkony mu pomáhají jeho kamarádi ve dne i v noci. Finance, které dostává od státu, nestačí na dlouhodobou péči asistenta, a tak si je schovává, kdyby nikdo z jeho přátel nemohl.

„Nechtěla jsem ale, aby na cestu a pobyt ve Francii vynakládal prostředky, které šetří na asistenci,“ podotkla Lucie Mervardová.

Dovolená je naplánována od 5. do 12. června 2010. Náklady na cestu, bydlení a stravu činí 6200 korun a asistent 12400 korun. Každý, kdo by měl chuť pomoci i menší částkou, může napsat na emailovou adresu fiebie@centrum.cz, kde dostane další informace.

Aby měla kamarádská pomoc právní formu, vznikne občanské sdružení, které celou snahu zaštítí.