I když hlavně po ránu ještě cítíme poslední záchvěvy zimy, soustředíme se na již dlouho očekávané jaro. Kromě vyšších teplot změnu ročního období poznáte například i tak, že majitelé hromadně přezouvají své automobily do letních pneumatik a v domácnostech probíhá jarní úklid.

 O čistotu ve městech se zase starají technické služby. Sníh, který slezl z chodníků, totiž odhalil špínu a nepořádek. Do ulic tedy vyjíždějí zametací stroje a vychází brigádníci s košťaty a lopatami, aby se města zase vrátila do své reprezentativní podoby.

Jičínské technické služby průběžně udržují město, daly se do práce po roztání sněhu. ,,Nejdůležitější činností je zametání chodníků a komunikací, péče o zeleň, i když na tu se dohlíželo i v zimních měsících. Část úklidu obstarávají stroje, zbytek zametači, které najímáme z Úřadu práce v Jičíně. Nemáme přesně spočítané, kolik nás jarní údržba přesně stojí, ale odhaduji v řádech několika desítek tisíc korun,“ řekl nám ředitel TS Jičín Čeněk Strašík.

 Hořice jsou po zimě docela v pořádku. V současné době TS už vyčistily kanály a ošetřily městskou zeleň. Oficiální jarní úklid zahájí, až budou teploty trochu stabilní. ,,Údržba bude probíhat klasicky. Nemáme totiž ještě samosběrný vůz, který by nám usnadnil čištění kanálů nebo kropení. Dostaneme ho snad ale na konci tohoto roku. Jeho cena je okolo čtyř milionů korun a získali jsme na něj dotaci. Používáme zatím traktůrky a lidskou sílu,“ informoval nás ředitel TS v Hořicích Jan Honegr.

Než si hořické TS pořídí samosběrný vůz, půjčují si ho od kolegů z Jičína. Pomocnou sílu nabírají na úřadu práce, zatím mají TS čtyři brigádníky, počet se ale bude navyšovat asi na třináct.

O víkendu 9. až 10. dubna se bude konat v Hořicích svoz a úklid větví. Občané mohou svážet dřeviny na určená místa do připravených kontejnerů, které budou přistaveny v sobotu 9. dubna od 8 do 17 hodin v ulici Pod Invalidovnou (křižovatka naproti tenisovým kurtům), u Doubravky (křižovatka se silnicí na Gothard), Na Borku u garáží. V neděli 10. dubna budou ve stejném čase pod hasičárnou, u jízdárny a u Karboxu (bývalé čerpací stanice). Obyvatelé Dachov a Chvaliny mohou v tomto termínu nechávat větve na stejném místě jako vloni.

Na našem webu s námi můžete diskutovat o čistotě měst, můžete nám napsat své problémy, upozornit na nedostatky. Diskutujte s námi u tohoto článku.