Vilém Janouch zdůraznil, že bychom neměli zapomínat na ty, kteří se zasloužili o vítězství ani na útrapy druhé světové války. Svěřil se také se svými obavami z narůstajícího extremismu. Přítomní pak zavítali k pomníku kapitána Josefa Šimka do Popovic. Na Čeřovku z řad veřejnosti téměř nikdo nepřišel, nedorazili ani školáci.

Hrůzy války
Obyvatelé Tuře v pondělí navečer položili kytici u pamětní desky na budově obecního úřadu. Je věnovaná památce hajného Jana Hlaváčka, který byl umučen v dubnu 1945 gestapem.

Hajný Jan Hlaváček byl od 21. dubna vyšetřován jičínským gestapem. Obviněn byl z toho, že pomáhal válečným zajatcům. „Po celý týden odolával mučení, nikoho neprozradil a nakonec si zvolil smrt jako vysvobození z dalšího trýznění," uvedl při vzpomínce starosta obce Karel Řehák. Hajný Jan Hlaváček skrýval první zajatce už od prosince roku 1944. S lesními dělníky pro ně zhotovili z dřeva a chvojí příbytky, potravu jim přinášeli lidé z blízkého okolí. Hlavní péče ale ležela na bedrech Hlaváčkových a paní Nožičkové, která v hájence pomáhala. Úkryt byl nakonec vyzrazen. Zajatci stačili uprchnout a skrýt se v lesích, pro Jana Hlaváčka a lesní dělníky si 21. dubna přišlo gestapo. Dělníci byli propuštěni; hajný po týdnu podlehl mučení. V roce 1946 byl rodině předán válečný kříž in memoriam.

Tuřští občané se po připomenutí osudu Jana Hlaváčka přemístili na rozcestí křižovatky Tuř – Kacákova Lhota – Jičín. Zde je pomníček, věnovaný památce kapitána Josefa Šimka. Ten byl v květnu 1945 zastřelen a jeho tělo spáleno na voze s municí.

Hořice už v pondělí ožily historickými vozidly a bojovou technikou, která se sem sjela v rámci jízdy Velichovky 2012. Na státní svátek veteráni v 11 hodin přijeli na hořické náměstí a poté se vydali k Masarykově věži samostatnosti, kde zástupci historického klubu spolu se starostou Ivanem Doležalem položili květiny.