„Červená stužka” je mezinárodním symbolem informovanosti o problematice HIV a AIDS. V jiných zemích je běžně k vidění na klopách kabátů nebo na jiných částech oděvů, jako symbol solidarity s lidmi infikovanými HIV a s lidmi AIDS nemocnými a jako symbol boje proti této nemoci. Světový den boje proti AIDS nabízí bezplatné testy v některých městech. Jičínská nemocnice k tomuto dni nic nepořádá.

Světový den boje proti AIDS byl poprvé vyhlášený 1. prosince 1988. Jeho smyslem je zhodnotit výsledky kampaně proti této zákeřné nemoci a upoutat pozornost k problémům souvisejícím s epidemií. Heslem letošního Světového dne je „Getting to Zero”, nebo-li dostat se na nulu a to v počtu nově infikovaných HIV, v počtech případů diskriminace HIV pozitivních a v počtu úmrtí způsobených AIDS. K říjnu 2011 bylo v České republice nahlášeno 13 nově diagnostikovaných HIV pozitivních (z toho jsou 3 ženy).

Od počátku roku 2011 bylo zjištěno 127 nových HIV pozitivních případů. Celkový počet HIV pozitivních v ČR dosáhl počtu 1649 osob. V ČR onemocnělo AIDS již 336 lidí. V letošním roce tomuto onemocnění nikdo nepodlehl. K 31. říjnu bylo u nás evidováno 345 HIV pozitivních cizinců bez trvalého pobytu.

Například fakultní nemocnice Bulovka v Praze má unikátní operační sál pro operace lidí HIV pozitivních, pacientů s vysoce nakažlivými infekcemi jako třeba SARS a pro porody žen HIV pozitivních nebo s tuberkulózou, což zvyšuje bezpečnost zdravotníků i pacientů.