Blaník - odrůda jabloně vznikla křížením Floriny a Šampionu, registrována byla v roce 2003. Plody jsou nadprůměrné velikosti, kuželovitého tvaru s malými žebry. Slupka je lesklá, ojíněná, středně tlustá, základní barvu překrývá červené rozmyté líčko téměř na celém povrchu plodu. Dužnina je světle krémové barvy, středně pevná, rozplývavá, středně až více šťavnatá. Chuť je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá, až výborná.

Plodnost je brzká, velká a pravidelná. Sklizeň se provádí koncem září, konzumně dozrává v listopadu, dá se skladovat do února až března. Odolnost proti strupovitosti je rezistentní, proti napadení padlím jabloňovým je střední až vyšší a vyšší je i odolnost proti fyziologickým poruchám dužniny. Odrůda je vhodná pro přeroubování zdravých stromů a lze ji vysazovat ve všech polohách vhodných pro jabloně. Více o odrůdě na internetu, např. ve vyhledávači Google – Blaník - nová perspektivní odrůda.

Fany - odrůda vznikla křížením Šampionu a Jonathanu, byla registrována v roce 2004. Plod je velký, pravidelně kulovitý. Slupka je lesklá, hladká, tenká, základní barvu má zelenožlutou, překrytou červeným líčkem ve formě žíhání. Dužnina je nažloutlá, středně tuhá, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá, v teplejších oblastech až výborná. Plodnost je brzká, vysoká, pravidelná. Sklizeň se provádí v polovině září, konzumně dozrává počátkem listopadu, dá se skladovat do ledna až února. Odolnost proti napadení strupovitostí je střední až vyšší, proti napadení padlím jabloňovým je vyšší. Kvalitní a vzhledná odrůda pro přímý konzum, středně náročná na polohu, půdy vyžaduje dobře zásobené živinami a vláhou.

Petra (CAC) - odrůda vznikla křížením Jolany a Šampionu, je povolena k množení od ledna 2008 v kategorii CAC. Plody jsou střední až nadprůměrné velikosti, kulovitého až kuželovitého, méně pravidelného tvaru. Slupka je lesklá, hladká, slabě mastná, středně tlustá, základní barvu má zeleno – žlutou překrytou červeným žíháním, přecházející v rozmyté líčko v rozsahu asi 3/4 povrchu plodu. Dužnina je bílé barvy, středně tuhá až měkčí, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká, slabě aromatická, velmi dobrá, v teplejších lokalitách až výborná. Plodnost je brzká, dosti vysoká a pravidelná.

Sklizeň se provádí koncem srpna až v polovině září, konzumně dozrává v září, dá se skladovat do listopadu i déle. Odolnost proti strupovitosti je rezistentní, proti padlím jabloňovým je vyšší. Petra je nenáročná odrůda, kterou můžeme pěstovat ve všech polohách vhodných pro jabloně.

Fenix (CAC) – odrůda vznikla křížením Floriny a Šampionu. Je povolena k množení v kategorii CAC od roku 2009. Plody jsou nadprůměrné velikosti kulovitého až ploše kulovitého tvaru. Stopka je krátká až středně dlouhá, silnější. Slupka hladká, středně silná, základní barvu má zeleno žlutou, překrytou tmavou červení ve formě rozmytého líčka nejméně na 3/4 povrchu plodu. Tmavá červeň získává na loži světlejší vzhlednější odstín. Dužnina je krémové barvy, středně pevná a středně šťavnatá.

Chuť je navinule sladká až nasládlá, aromatická, velmi dobrá, až výborná. Růst je nadprůměrné intenzity, koruny vytváří vzpřímené později rozložité, středně husté. Plodnost raná, dosti vysoká, při částečné probírce pravidelná. Sklizeň se provádí koncem září až začátkem října, konzumně dozrává koncem října a lze ji skladovat do února i déle. Odolnost proti napadení strupovitosti je střední až vyšší a proti napadení padlím jabloňovým je asi střední. Požadavky: je středně náročná na polohu, půdy vyžaduje dobře zásobené živinami a vláhou. Plody jsou chutné, atraktivního vzhledu, vhodné pro přímý konzum i zpracování.

Více informací o těchto odrůdách jabloní můžete získat ve večerních hodinách na telefonu: 317 814 354, dotazy na e-mail:⋌ kumstapetr@seznam.cz

P.S.: Právě dnes pořádá holovouský Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský ochutnávku jablek v hořickém Domě kultury Koruna, ze které rovněž přineseme informace.