Činnost dobrovolných hasičů bývá mnohdy stejně obtížná jako práce jejich profesionálních kolegů. A protože by neměla být opomíjena, Deník bude každý čtvrtek přinášet vizitku jednoho sboru dobrovolných hasičů (SDH) z Jičínska spolu s připomenutím jeho nejvýznamnějšího počinu.

Další informace a přiběhy najdete na www.denik.cz/hasici


Nyní čítá na 70 členů, z toho zhruba 13 funguje jako výjezdová jednotka. Ta pomáhá profesionálům nejčastěji při větších požárech, ať už se jedná o dopravu vody nebo samotné hašení. „Naposledy jsme pomáhali při likvidaci velkého požáru v Jičíně v Hradecké ulici, vozili jsme vodu a dohašovali,“ vysvětlil starosta SDH Lužany Martin Mitlöhner.

Zdejší hasiči každoročně pořádají Memoriál o putovní pohár Josefa Fišery, ve kterém soutěží v hasičském útoku děti. Soutěž se jmenuje podle bývalého starosty a člena sboru, který se zasloužil o rozvoj nejen obce, ale i jednotky.

V Lužanech myslí i na mladé, a tak se je snaží přitáhnout k požárnímu umu. Oddíl mladých hasičů sice zatím nemá mnoho členů, ale situace se lepší ve věku mezi 15 a 20 lety, kdy se mladí přidávají k dospělým. Všichni se účastní závodů, jako je například nedávný Úlibický koláč. „Jsou vlastně hlavní zájmovou činností hasičů,“ dodal Mitlöhner.

Chloubou hasičů je historická koňská stříkačka z roku 1912. Naposledy ji koně táhli při nedávných oslavách 110 let obce.

Kozlův hasičský počin:

Sbor dobrovolných hasičů Lužany se velkou měrou zasloužil o lepší podmínky obcí postižených povodní v roce 2002. Zhruba týden zasahovali v Litoměřicích, kde odčerpávali vodu, likvidovali napáchané škody a uklízeli nepořádek. „Bylo to skutečně náročné. Myslím, že si tam kluci sáhli opravdu na dno,“ sdělil starosta hasičů Martin Mitlöhner.

Dále pomáhají profesionálům s dopravou vody při požárech, ale i se samotným hašením. Výjimkou není ani odčerpávání vody ze zatopených prostor.