Bohužel pro řadu lidí, kteří se v životě potkali s duševní chorobou, je samota bez přátel i rodiny běžnou realitou. Pracovníci sdružení Péče o duševní zdraví (PDZ) si tento problém dobře uvědomují, a proto nabízejí duševně nemocným prostor pro setkávání a aktivní náplň volného času, třeba návštěvami vybraných kulturních akcí ve městě Jičín.

„Děláme to, co duševně nemocní často sami nedokážou – zprostředkováváme kontakty a dáváme lidi dohromady. Nabízíme místo pro setkávání, kde naši klienti mohou natrénovat spolubytí s dalšími lidmi. Úkolem pracovníka je povzbuzovat klienty, aby se necítili méněcenní. Sami dokážou mnohem víc, než si o sobě mysleli, ale potřebují k tomu povzbudit. Taky pomáháme s vymýšlením programu, jde třeba o návštěvy výstav nebo výlety a procházky. Organizace a iniciativa je zpočátku na nás, ale postupně ji předáváme klientům,“ vypráví Pavlína Štípková, sociální pracovnice jičínské pobočky PDZ.

Pomoc příjemcům

A jak tuto pomoc vnímají její příjemci? Jeden příklad za všechny: Iveta ve svých čtrnácti letech onemocněla schizofrenií, dnes je jí pětačtyřicet a vlastně nikdy nezažila dlouhodobý přátelský vztah. Ataky nemoci „spolehlivě“ ničily její mezilidské vztahy. Po letech se nemoc zmírnila, ovšem Iveta o to bolestněji vnímala, jak je osamělá. Byla nespokojená a prožívala depresivní stavy. Iveta k tomu vypráví: „Nedokázala jsem si představit, že bych šla sama někam do společnosti. To byla děsivá představa. Proto jsem se chtěla setkávat s lidmi, kteří mají podobný problém jako já. Pro moje sebevědomí je důležité popovídat si s lidmi se stejnou zkušeností, požádat je o radu nebo radu někomu dát.“

Pro Ivetu to ale zpočátku nebylo lehké. Při setkávání s lidmi zjistila, že se cítí stísněně. Byla vztahovačná a podezíravá. Za svoje pocity se styděla a obviňovala. Proto jí pracovník PDZ nabídl individuální nácvik komunikace. Učila se vyznat ve vlastních myšlenkách a pocitech. Tréninkem zvyšovala svoje dovednosti a při setkávání s lidmi se častěji cítila klidná a jistá. Pocit z úspěchu jí dodal odvahy: „Už nechci být sama. Chci si najít přítele.“ Iveta aktivně pracuje na tom, aby už sama nebyla. Vytváří si svůj okruh přátel, kteří ji podporují v dalších změnách v jejím životě s duševním onemocněním.

Péče o duševní zdraví

PDZ je nezisková organizace s šestnáctiletou tradicí v pomoci lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku. Organizuje akreditované vzdělávací kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním. Více se dozvíte na http://www.pdz.cz/ nebo https://www.facebook.com/Pece.o.dusevni. zdravi

Kontakt: Leona Hovorková
PR manažerka,
leona.hovorkova@pdz.cz
⋌(tisková zpráva sdružení Péče o duševní zdraví)