Říká totiž, že funkční období trvá šest let. Po jeho uplynutí může být vypsán konkurz na vedoucí pracovní pozici vzdělávacích institucí. Výběrová řízení, kterých jsou desítky, se nevyhnou ani ředitelům středních škol z Jičínska.

Čekatelé
Příští týden čeká Pavla Matějovského z Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Nové Pace. Na krajském úřadě se setká ještě s jedním kandidátem. V dosavadní funkci figuruje již deset let a jak sám říká, moc rád by svou činnost obhájil a pokračoval v ní. Jak již dříve nastínil, v Nové Pace mají rozpracovány projekty, jež chce dokončit, a řadu investičních záměrů, které plánuje zrealizovat.

Konkurz kraj vypsal rovněž na místo ředitele jičínské Masarykovy obchodní akademie. Současná hlava školy, Jiří Tajč, řízení absolvuje na konci měsíce června. Čas pro podání přihlášek již uplynul a už nyní je jasné, že dalšího fyzického konkurenta Jiří Tajč nemá. Ani to ale úspěch nezaručuje.

„Záleží na tom, jak se mi podaří se prezentovat. Může se stát, že mě výběrová komise na znovuzvolení nedoporučí," informuje ředitel obchodní akademie. V takovém případě pak záleží na rozhodnutí rady. Je jen na ní, zda verdikt komise akceptuje či nikoli.

Novela školského zákona, která umožňuje konkurz po šesti letech vypsat, je podle Jiřího Tajče v pořádku: „Doposud mohl zřizovatel ředitele odvolat, ale jen tehdy, když udělal chybu. Jinak ne." Nyní už lze změny provést bez toho, aby se někdo dopustil omylu – stačí jen počkat na vhodnou dobu.


Výsledky


A zatímco vedoucí pracovníky novopackého gymnázia a jičínské obchodní akademie výběrové řízení teprve čeká, Milan Pospíšil ze Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace už má konkurz za sebou. Prošel si jím hned v první vlně, v dubnu, kdy volby představitelů vzdělávacích institucí startovaly.

„Ředitelovat v dnešní době není žádný med, peníze nejsou a dětí je málo, ale i tak jsem spokojen, že ve funkci pokračuji," sdělil Milan Pospíšil. Také on neměl konkurenta.

„Jednodušší to pro mě nebylo, obhájit jsem se musel tak, jako kdyby nás bylo deset, jen komise možná měla snadnější práci," dodal.   Šárka Jebavá