Každý týden vám nabízíme výlet na kolech v okolí našeho města. Nechte doma auto a pojeďte i s dětmi poznávat krásy Českého ráje v sedle svého kola.

Výlety jsou na dopoledne či odpoledne, ale možná, že některé maminky nebudou připravovat oběd a rodina vyrazí na celodenní výlet s tím, že si dopřeje oběd či jiné malé občerstvení v některé hospůdce. Víkend budete trávit společně, poznáte nová zajímavá místa ve vašem okolí a ještě něco uděláte pro své zdraví.

Tipy na výlety pro vás bude připravovat cyklista a cestovatel
⋌Ivan Pírko 

Z Jičína podobně jako u výletu č. 5, tj. na Březinu, Ostružno, Dolní Dochov, Blata a Zámostí do Mladějova. Dále do Malechovic a Libošovic, kde opustíte silnici a cyklistickou stezkou po louce Prokopským údolím na Kost.  

Středověký gotický hrad ze 14. - 15. st. je vybavený majetkem Kinských a určitě stojí za prohlídku. Je zde i možnost občerstvení a pořádají se tu různé atrakce, nyní například pravidelné rytířské souboje.

 Zpět po červené turistické značce pojedete údolím Plakánek, což je trochu náročnější (mostky přes potoky) do osady Střehom s lidovými stavbami, Osek se zajímavou zvonicí a do města Sobotka.

 Na náměstí jsou historické domy s podloubím, mariánské sousoší, kašna a poblíž renesanční kostel sv. Maří Magdaleny; renesanční je i radnice s loubím, Šolcův statek s pavlačí a Muzeum Fráni Šrámka.

 Zpět se budete vracet např. přes Staňkovu Lhotu a Samšinu do Zámostí a Blat. Odtud buď po stejné cestě, to znamená Dolní Lochov, Ostružno, Březina a Jičín, nebo z Blat můžete pokračovat směrem k Pařezu, ale asi po 1 km odbočit vpravo a zajímavější turistickou cestou stoupat tzv. svážnicí k hotelu Košíček v Prachovských skalách. Odtud přes Prachov a Holín do Jičína. Středně náročná cesta je dlouhá asi 50 km.
V Sobotce je možné navštívit i zámek Humprecht.
Zdraví vás Ivan Pírko