Částka 300 milionů korun je cena úvěru, který si vezme Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS Turnov) od České spořitelny na akci Čistá Jizera v Turnově. V úterý 24. února na tuto částku podepsalo VHS Turnov smlouvu s firmou Stavby silnic a železnic (SSŽ), která vyhrála zakázku a bude dodavatelem stavby.

„Jde o významnou smlouvu, která ovlivní Turnov na další tři roky. A navíc je 300 milionů největší částka, na kterou se ve městě kdy podepisovala smlouva,“ pochlubil se předseda sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.

„Donedávna jsme si mysleli, že nic dražšího než Střelnice už se tu realizovat nebude, ale to jsme se mýlili,“ komentovala starostka Turnova Hana Maierová. „VHS Turnov je pro nás důležitý partner, neboť na sebe bere celou výši úvěru a závazky,“ dodala.

300 milionů je největší částkou i co se týče objemu prostředků na Čistou Jizeru. Každé město má svůj rozpočet, ten turnovský je největší. V Semilech bude akce stát 160 milionů, v Jilemnici 66 milionů, v Rokytnici nad Jizerou 211 milionů a druhá největší částka padne v Lomnici nad Popelkou: 277 milionů korun. Různý bude i termín dokončení a dodavatelská firma.

Zatímco v Turnově vyhrála zakázku firma SSŽ, v Semilech bude 10 kilometrů nové kanalizace budovat sdružení firem SaD Jablonec nad Nisou a Radomil Pittner Česká Lípa, v Jilemnici položí kolem 4 kilometrů nové sítě firma Lubomíra Dvořáka. Lomnickou část Čisté Jizery zajistí pražská firma Subterra, v Rokytnici nad Jizerou to bude opět SSŽ, závod Liberec.

„Naší snahou bude, aby se to lidí co nejméně dotklo. Pokusíme se s nimi vždy domluvit na rozumném kompromisu, aby se například dostali k domovům nebo vjezdům do garáže,“ upřesnil Vlastimil Novotný, vedoucí sektoru vodohospodářských staveb SSŽ.

Rekonstrukce staré a výstavba nové kanalizační sítě v pěti městech Pojizeří má trvat přes tři roky a na jejím konci můžeme očekávat dramatické zlepšení kvality vody v řece Jizeře a splnění požadavků EU na odkanalizování sídel s více než dvěma tisíci obyvateli.

V rámci projektu bude vybudováno 73 kilometrů zcela nové kanalizace, zrekonstruováno přes 20 kilometrů kanalizace nevyhovující a vystavěno 11 kilometrů vodovodu. Ze všech měst svazku VHS zaplatí nejvíce ze svého Lomnice nad Popelkou, kde musí být kompletně rekonstruována také čistírna odpadních vod, která je po deseti letech provozu již v nevyhovujícím stavu.