„Chřipková situace se rázně změnila, od pondělí je dramaticky lepší. Odhaduji to až na desetinu pacientů oproti období před Vánocemi,“ řekla dětská praktická lékařka v Jičíně Jarmila Jahodová. Podle ní však ještě není vyhráno a je přesvědčena, že se počet nemocných zase o trochu zvýší.
Děti se vracejí mezi větší množství vrstevníků, kde je větší šance přenosu nemocí. Proto je důležité nezanedbat prevenci.

Dětí nemocných chřipkou je méně i v Hořicích, což potvrzují slova lékařky Aranky Ježkové: „Po prázdninách je situace viditelně lepší. Jestli se zase zhorší, ukáže až čas,“ řekla.

Ani dospělí už chřipce tolik nepodléhají. Méně lidí v čekárně má i doktor Petr Lisý: „Po Vánocích se to určitě zlepšilo, ani dospělých není tolik,“ uvedl.

Podle lékařů je dobrou prevencí především teplé oblečení, a hlavně nepodceňování teplotních změn počasí. V takových obdobích je tělo k nákaze náchylné nejvíce. Důležité je také dodržovat přísun vitamínů z ovoce a zeleniny a hlavně pít. Ideální přísun nejlépe čisté vody denně je 0,4 litru na 10 kilogramů váhy člověka.