Náš poslední třetí výlet začíná v nejvyšší části vsi Horní Lochov, kde objevíme pozoruhodný archaický patrový roubený dům č.1 s podstřešní světničkou, roubenou stodolou a roubeným špýcharem a od něj klesáme silničkou a pak i po zelené značce dolů kolem roubenek č.28 a 27 (ta je dále vlevo a má lomenici a kabřinec), kde ještě objevíme roubenky č.7 a 10 a stále po zelené dojdeme až k hlavní silnici Jičín-Sobotka. Tu přejdeme a polní cestou ve stejném směru a pak vlevo dojdeme na jižní okraj vsi Ohaveč.

Tam najdeme roubenku č.1, ale za dalšími jdeme k severu na náves, na níž stojí pěkný statek č.16 s roubeným domem i špýchárkem s pavlačí s vyřezávanými sloupky, a i sousední usedlost č.17 s roubeným špýchárkem stojí za zhlédnutí. Pak se vrátíme k č.1 a dáme se ze vsi cestou vlevo po polích vpravo od Ostruženského rybníka za hezkých výhledů na Velišský hřbet a ves Podhradí až k cestě od Holína, která nás vpravo brzy dovede do vsi Březina, kde se nám bude líbit roubenka č.7 a též roubenky v kožichu č.23 a 31. Tuto ves opustíme po silnici směrem k Podhradí, na křižovatce se dáme vlevo do Hlásné Lhoty a na jejím severním konci odbočíme vlevo do vsi.

Kolem pěkné roubenky č.22 se špýchárkem záhy přijdeme za roubenkou č.6 na rozdvojku, kde vpravo ve svahu jsou roubenky č.19 a 20, vlevo ve svahu č.11 s pavlačí a č.10 se špýchárkem z r.1883 a hned u rozdvojky archaická roubenka č.12.

Od ní se vracíme k silnici a po ní se dáme vlevo do Ostružna. Této vsi vévodí krásný pozdně barokní kostel sv. Kříže z let 1772-80, ale na své si přijdeme i my: je zde několik roubených špýcharů jako třeba u č.13, 17 a 53, ale nejhezčí s pavlačí „vlastní“ usedlost č.8. Kromě nich zde najdeme ještě roubenky č.7 a 42 a na západním konci u žluté značky roubenou sušku na ovoce, patřící k usedlosti č.9.

Z Ostružna nás silnice vede do Dolního Lochova a zde se nejprve dáme vlevo vzhůru po červené značce k roubenkám č.10 a k roubenému špýchárku u č.12 a pak vpravo po druhé větvi červené kolem roubenky č.20 ke špýchárku u č.18, k roubenkám č.8 s lomenicí a archaické č.7, a poté k dalšímu špýcharu s roubenou pavlačí u č.29 a k pěkně obnovené roubence č.5 s podstávkami a lomenicí. Pak už nás stoupající cesta záhy dovede k rušné hlavní silnici Jičín-Sobotka, značka ji však překročí, kousek se poblíž ní vrací jakoby k Jičínu, ale pak si to namíří vlevo k lesu a jím k rozcestí se zelenou značkou.

Po ní se dáme lesem vlevo a to bude jediný úsek našeho putování, ve kterém si téměř „sáhneme“ na Prachovské skály - např. na nedaleké vyhlídce Ervinův hrad. Chvíli poté však zelená vyběhne z lesa k silnici u Maršova, kde značku opustíme a záhy po silnici vpravo dojdeme do vsi Blata. V ní stojí v usedlosti č.8 mohutná sýpka se zděným přízemím a roubeným patrem a u č.10 objevíme roubenou pavlač s vyřezávanými sloupky.

Odsud se dáme vlevo do blízkého Zámostí, na jehož návsi stojí krásný celoroubený patrový dům z r.1787, obklopený ze tří stran pavlačí s vyřezávanými sloupky a s podkrovní světničkou v šindelové střeše, a zaujmou nás zde i roubenky č.5 a 6.

Ze zdejší návsi se dáme vpravo silnicí na Mladějov, ale brzy z ní odbočíme vpravo vzhůru do vsi Loveč, která nás ještě nad silnicí vítá roubenkami č.8 a 6 a pak na kopci archaickou roubenkou č.3 v kožichu a s lomenicí a roubenkami č.1 a 16-18.

Odsud si vytrvalci mohou „střihnout“ odbočku vlevo přes Mladějov (roubenky č.14, 15, 17 a 21) do malebné osady Pařízek (před ní výhled na dominanty Českého ráje, Ještěd a Krkonoše) s mnoha roubenkami, jako např. s patrovým domem č.1 z r.1864 s pavlačí, č.3 se špýcharem, č.5 s výměnkem (na horním snímku) a č.6 z r.1856 s podstřešní světničkou, a pak se vrátit do Lovče, odkud se nyní vydáme vpravo k hezké vyhlídce u lesa na dominanty Českého ráje a od ní vlevo lesem a pak polem do Střelče.

Hned na kraji vsi nás vítají roubenky č.23 a 32 a špýchárek u č.30, pak vpravo pod stoupající silnicí č.5 a 10 (ta má podstřešní světničku), při odbočce z ní vpravo č.16 a 17 a vlevo nad ní hned u cesty „obecní“ roubenka bez čísla (patrně nová) a výše č.7 s roubenou kůlnou a pěkná archaická roubenka č.8 s roubeným výměnkem. Ještě výš u silnice bychom nalezli roubenku č.4 a v lese za vsí pod Střelečskou hůrou pěknou roubenou hájovnu č.35 (je třeba jít po cestě od roubenek č.16 a 17 asi 400 m za ves a poté vlevo vzhůru asi 200 m).

Pak seběhneme po silnici z kopce a přes trať k silnici Mladějov-Libuň a dáme se po ní vpravo do Hrdoňovic. Tato ves dosud asi s 15 roubenkami si zachovala ještě leccos ze svého kouzla před padesáti lety (které ovšem stále vydatně podporuje nejbližší skalnaté okolí), ale její část už zmizela “díky“ velkému lomu na písek.

Přesto nás severozápadně od pískovcové kapličky s Kalvárií potěší hlavně roubenky č.29-32 a archaická č.61 (na dolním snímku), a na druhé straně špýchárek u č.22 s pavlačí s vyřezávanými sloupky a roubenka č.70 s podstřešní světničkou.

close zoom_in

Pak jdeme dále silnicí do vsi Libunec, kde vedle několika roubenek najdeme i velmi pěkné kamenné brány. Nejprve se dáme silnicí na Březku kolem roubenky č.37 k roubenkám č.23 a 25, po návratu až skoro u trati odbočíme vlevo ke zděnému statku č.17 s pěknou bránou, po překročení trati stoupáme vlevo k roubenkám č.5 s podstřešní světničkou, č.6 se špýcharem a č.44 s pavlačí, pak u silnice na Libuň mineme mohutnou bránu bez statku (!) a s Libuncem se rozloučíme další krásnou branou u statku č.10 a půvabnou roubenkou č.38.

Poté už nám zbývá - za krásného zpětného pohledu na Trosky, který oceníme hlavně při zapadajícím slunci - jen asi půlhodinový pochod do cíle – Libuně, kde se naše „elipsa“ uzavírá. Petr Luniaczek