Náš druhý výlet začíná v Kněžnici u Libuně, kde se vedle asi 15 roubenek zachovalo i několik pěkných kamenných bran. O obojím nás hned přesvědčí usedlost č.16 ve středu vsi u hlavní silnice s roubeným špýchárkem s pavlačí a pěknou bránou s nástavcem a od ní se dáme místní komunikací k jihu prohlédnout si roubenky č.19-21. Pak se vrátíme zpět k hlavní silnici, dáme se po ní krátce vpravo k pěkné roubence č.15 a pak se po ní vracíme zpět až ke Kalvárii, za níž uhneme vpravo silnicí na Cidlinu.

Tou sejdeme k rozcestí a vlevo kolem statku č.22 s pěknou bránou přijdeme ke statku č.23 (horní snímek) s roubeným špýchárkem a nádhernou bránou s masivním ostěním a hezky skládanými vraty s motivem poloslunce, k níž vlevo přiléhá půvabná branka rovněž s ostěním. Po návratu k silnici stoupáme po ní vlevo kolem roubenek č.24, 36, 63 a 68 ze vsi ven k žel. trati z Libuně do Staré Paky a pak za hezkých výhledů klesneme do osady Peklo s roubenkou č.46 s pěkným špýchárkem s pavlačí.

Odtud jdeme na křižovatku nad vsí Cidlina, do níž sejdeme vpravo. Nad odbočkou silnice do Jinolic stojí dvě roubenky č.3 a 5, ale nejhezčí zdejší stavbou je vpravo pod touto odbočkou bývalý mlýn č.8 z r.1844 se zděným přízemím, roubeným patrem s pavlačí, lomenicemi v předním i zadním štítu a vstupním portálem, a kousek od něj stojí ještě archaická roubenka č.9.

Po návratu k odbočce se dáme silnicí na Jinolice, ale hned nato se nám vyplatí odbočit vpravo na polní cestu, která nás asi po 500 m dovede k dalšímu nádhernému mlýnu na horní Cidlině: je to roubená patrová stavba č.10 v osadě Pekloves z r.1632 s dvouboční pavlačí a lomenicí. Po návratu k silnici z ní po chvíli ještě odbočíme vlevo do osady Březka, kde se zachovaly roubenky č.1, 3, 5 a 8, ale nejhezčí z nich je č.4 snad již z r.1634 s pěkným roubeným patrovým špýchárkem.

Od nich se vrátíme k silnici, která nás asi za 20 minut dovede k hlavní silnici Turnov-Jičín a tou kolem žel. zast. Jinolice a poté odbočkou vlevo dojdeme za stejný čas do dolní části vsi Podůlší. V jejím středu stojí krásné sousoší Nejsvětější Trojice z r.1846 od Jana Zemana, vedle něj roubený dům č.3, kousek odtud stál rodný dům předního českého herce Josefa Vinkláře (1930-2007) a naproti přes silnici najdeme roubenku č.10, kam na letní byt jezdil další zdejší slavný rodák (z č.1), spisovatel Josef Knap.

Pak se vracíme zpět a brzy odbočíme vlevo vzhůru kolem roubenky č.16 ke kravínu a přes hlavní silnici vstoupíme do horní části, kde nás vedle hezké roubenky č.34 (dolní snímek) v severní části vsi upoutá v jejím středu roubený špýchárek u č.94 a roubenka č.20 s roubeným výměnkem a na jižním konci vsi již na nás čeká zelená značka, která nás vpravo vzhůru (později s modrou) dovede do vsi Brada.

close zoom_in

Z její nejhořejší části u pěkného raně gotického kostelíka sv.Bartoloměje snad již z r.1300 se otvírá krásný výhled na blízký Jičín s okolím, ale nás zde potěší i roubenky č.10 (protější č.3 je postavená teprve nedávno), 14 a 21 na místní okružní cestě. Pak se vracíme po modré do osady Rybníček, kde z ní odbočíme vpravo po cyklotrase č.4016 k rozcestí, u nějž najdeme roubenky č.3 a 15, a pak stále k jihu sejdeme na východní okraj vsi Holín.

Tou pokračujeme vpravo zatím vedlejší komunikací a vpravo od jejího ústí do silnice najdeme opodál usedlost č.6 s roubeným špýchárkem. Silnice spolu s červenou značkou nás dovede k obecnímu úřadu, před nímž stojí rozložitý roubený dům č.16 a za úřadem roubenka č.83, za křižovatkou jdeme stále po červené kolem roubenek č.24 a archaické 25 (vpravo) a č.30 (vlevo) a mírně stoupající silnice nás nakonec dovede až do Prachova, kde před silniční serpentinou stojí roubenky č.4, 6 a 17. A zde těsně u Prachovských skal náš výlet končí. Petr Luniaczek