Pohlédneme-li na mapu Prachovských skal a jejich okolí, pak zjistíme, že zhruba na elipse, kterou kolem skal coby jejího průměru povedeme, leží mnoho vesnic s velice zajímavou lidovou roubenou architekturou. A za ní se nyní ve třech výletech vypravíme.
Začneme na návsi v Libuni, kde pod kostelem sv. Martina stojí hezky obnovená roubenka č.106 na podezdívce, vpravo hned u kostela zajímavý roubený špýchárek v usedlosti č.34 a další špýchárek v usedlosti č.10 najdeme kousek pod návsí u Libuňky. Od něj se vrátíme na hlavní silnici, dáme se po ní vpravo a za penziónkem č.67 zahneme vlevo přes trať cestou do polí, která nás mírným stoupáním za čtvrthodinku dovede do půvabné osady Šidloby.
Tu obejdeme od pěkné kapličky po místní cestě ve tvaru slzy proti směru hodinových ručiček kolem roubenek č.52 a zřejmě nejhezčí č.59 (na horním snímku) k roubenkám č.49 a 48, od nichž se dáme vpravo travnatou cestou do polí ke křížku s hezkými výhledy na Libuň a Trosky a pak vpravo do osady Svatý Petr, kde za rozcestím nahoře na kraji lesa objevíme dům č.58 s hezkým špýchárkem.
Po návratu k rozcestí silniček klesáme vpravo dolů a pak mírně vzhůru na kraj osady, za nímž se pustíme vlevo asi 400 m po poli k silnici z Libuně a po ní vpravo do Jivan.
Tam nás hned na kraji vítá vpravo zajímavá roubenka č.33 s podstávkami, pak u nádražíčka přejdeme trať a vystoupáme do horní části vsi k roubence č.31. U ní odbočíme místní cestou vlevo kolem roubenky č.2 s pavlačí a chlévem ze 17.století a vpravo kolem roubenky č.11 se špýchárkem dojdeme ke starobylému roubenému patrovému domu č.1 s pavlačí. Pak se vrátíme zpět až pod nádražíčko a vydáme se vpravo na prohlídku dolní části vsi, kde nás zaujmou sušárna ovoce naproti domu č.20 v louce, sousední dva špýchárky u vyhořelého domu č.5, roubený výměnek v usedlosti č.30, roubenka č.7 a roubený špýchárek u domu č.9.
Po prohlídce Jivan se vrátíme po silnici do Libuně a ze středu obce se vydáme nejprve po žluté a od hřbitova po modré značce k Prachovským skalám. Když se v dolní části osady Březka odděluje od modré zelená k hradu Pařez, všimneme si ještě vlevo stojící chalupy č.1 s roubenou stodolou, proti níž stojí roubený špýchárek z r.1822, a pak už po zelené stoupáme přes les do Pařezské Lhoty, kde u silnice a částečně i pod ní (ve směru k hradu) objevíme roubenky č.3 se sýpkou, 12, 18, 27, 29 (s podstávkami) a 32, načež se pustíme vlevo po silnici na Jinolice. Záhy však odbočíme vlevo dolů po modré značce do středu Březky a zde na nás “čekají“ roubenky č.19, 10 s roubenou sýpkou a poblíž na vršku nejhezčí z nich č.3.
Od nich dojdeme k silnici z Libuně do Jinolic, po ní se dáme vpravo, na rozcestí silnic odbočíme vlevo širokou cestou podél chat až na jejich konec a vlevo klesající cestou na kraj lesa a pak polem dojdeme do vísky Javornice k roubence č.3 a silnici. Po ní se dáme vlevo, na severním konci vsi odbočíme vpravo k zajímavé archaické roubence č.7 a pak se vracíme zpět kolem roubenky č.17 na jižní konec vsi a stále po silnici dojdeme za necelou půlhodinku přes osadu Malé Jinolice do vsi Jinolice, na jejíž návsi se zachovalo několik roubených staveb.
Ještě před příchodem na ni ale odbočíme vlevo k pěknému starobylému roubenému mlýnu č.37 snad již z r.1610 s pavlačí (foto dole) a poté již na návsi vidíme vpravo bývalou hospodu č.1 (v boční frontě je zachovalá roubenka v tzv. kožichu) s roubeným špýchárkem, poblíž vlevo stojí roubenka č.24 s lomenicí a roubenou sýpkou, vpravo od ní za obecním úřadem vlevo u cesty dvojice hezkých roubenek č.16 a 15 a trochu výš za nimi vpravo u téže cesty roubenka č.12 s roubeným špýchárkem.
A protože zde náš výlet končí, můžeme z jinolické návsi odjet autobusem nebo se z ní vypravit vpravo vzhůru kolem roubenky č.9 k železniční zastávce.⋌Petr Luniaczek