,,Cesta do školy z Hořic do Olomouce na studentskou průkazku mě stojí 130 korun. V Olomouci studuji na filozofické fakultě, přes týden bydlím na privátu a o víkendu jezdím domů. Neumím si představit, že by ministerstvo dopravy zrušilo studentskou slevu,“ stěžuje si vysokoškolák Pepa a vysvětluje:

 ,,Kdyby se tak stalo, platil bych 250 korun, což je skoro o půlku víc! Rodiče mi těžko peníze přidají, už tak za mě platí dost. Brigádu se mi vzhledem k plnému rozvrhu a nízkému počtu pracovních míst nedaří najít. Nevím, jak to vyřeším, buď nebudu jezdit domů, nebo se s několika kamarády dohodneme a budeme jezdit autem, vyjde to levněji.“

Ministerstvo šetří

Ministerstvu dopravy chybí v rozpočtu 95 milionů korun, které někde nutně potřebuje sehnat, první na ráně jsou tak „zvýhodnění“ občané, studenti a senioři, kteří mohou ve veřejné dopravě uplatňovat slevy. Ministerstvo hrozilo, že pokud vláda peníze neposkytne, slevy už budou od září pasé.
Nakonec se však k tomuto kroku neuchýlilo, do konce roku se tedy žádných změn bát nemusíme. Co se však bude dít od ledna roku 2012, jisté není. Ministr dopravy Pavel Dobeš o problému bude jednat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

V tomto případě by byla postižena skupina obyvatel, která nemá jinou možnost cestování. Děti a studenti z vesnic, kde není škola, musí dojíždět do města a těžko si mohou půjčit auto, senioři zase potřebují k lékaři a často už řízení ve svém věku nezvládají, jsou na veřejnou dopravu odkázáni.

Současné slevy

Studentská sleva nyní činí v autobusové dopravě 25%, ve vlakové 45%. Senioři mají 50% slevu a žáci do 15 let mají 62,5% v autobusech (v síti IREDO) a 65% ve vlacích. Zdražení je tedy dost markantní. ,,Dceru mám na střední škole v Jičíně a dojíždí z Hořic, měsíčně dáme za autobus asi tisíc korun, teď bychom platili téměř o čtyři stovky víc, kdybychom to věděli dřív, snad bychom si radši vybrali školu v místě bydliště,“ rozčiluje se matka Zdena.
Při současném trendu rušení středních škol v menších městech z důvodu nízkého počtu dětí a přesunu do krajských metropolí, ale rodičům časem možná ani nic jiného nezbude. Jejich potomci k cestování budou donuceni.

Na autobusovém nádraží v Jičíně oslovujeme dvě seniorky. ,,Využívám jen městskou hromadnou dopravu po Jičíně, a ta je naštěstí pro důchodce bezplatná a zrušení se ji netýká, je to velice dobrá služba.“

Michaela Tintěrová,
Ohaveč
,,Během školního roku jezdím do Nové Paky, kde studuji cukrařinu. Se studentskou průkazkou dám i tak týdně za dopravu dvě stě korun. Bez slevy si to neumím představit. Rodiče mi sice dávají kapesné, ale většinu si platím sama z brigád.“

Na závěr přinášíme ještě jednu novinku z oblasti cestování veřejnou dopravou. Od 11. prosince bude Pardubický kraj napojen na systém IREDO, který existuje na Jičínsku něco přes rok.

 V rámci IREDA na území Královéhradeckého a Pardubického kraje budete tedy moci cestovat na jednu jízdenku, bude také možné využít síťové , 7denní a 30denní zvýhodněné jízdenky.