Evidenci totiž vedou pouze jednotlivé obecní matriky, se zveřejněním jména by navíc musel souhlasit sám občan. Jinak to podléhá zákonu o ochraně osobních údajů.

„Prakticky neexistuje možnost, jak se to dozvědět,” říká krajská matrikářka Zdeňka Stránská. „Jedinou šancí je, že by se tím chtěla pochlubit samotná obec, ve které nejstarší člověk žije.”

Stejně tak je neznámé i jméno pravděpodobně nejstaršího žijícího muže v Česku. Jisté však je, že žije u nás, v Královéhradeckém kraji.

Podle čísel statistiků z konce loňského roku však v Pardubickém kraji žije člověk, narozený v roce 1903. To by ovšem znamenalo, že by mu letos bylo rekordních 108 let a mohl by tak být vůbec nejstarším občanem republiky.

Z údajů České státní správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) naopak vyplývá, že nejstaršími obyvateli republiky jsou skutečně Marie Fišerová a Evangelie Čarasová. ČSSZ však neeviduje veškeré starobní důchodce; nespadají pod ni například bývalí vojáci, jejich evidenci spravuje ministerstvo obrany.

kraj        muži    ženy ⋌celkem
Hradecký     7    27 ⋌34
Pardubický   5    21 ⋌26
ČR celkem    91      534 ⋌625
⋌Zdroj: ČSSZ, 13. 10. 2011

Najde se v Pardubickém kraji obec, která by se chtěla pochlubit nejstarším žijícím obyvatelem kraje? A stejná výzva platí i pro obce Královéhradeckého kraje, kde žije pravděpodobně nejstarší žijící muž celé republiky. Pište na adresu: kamil.dubsky@denik.cz

Ke článku je připojena fotogalerie z oslavy nejstarší občanky Královéhradeckého kraje Marie Fišerové.