Pracující často závidí studentům dva měsíce relaxace, odpočinku a zábavy o letních prázdninách. Jenže velká část mladých by raději místo celodenního válení na koupališti dala přednost brigádě, protože by si chtěli koupit nový foťák, notebook, nebo chtějí vyrazit na letní hudební festivaly.

 Najít krátkodobou práci však bývá daleko těžší, než by se na první pohled mohlo zdát. Firmy a živnostníci se potýkají s finančními problémy, zemědělci zase bojují s přírodními katastrofami. Dříve oblíbené brigády v ovocnářství jsou vinou květnových mrazů pasé.

 Při hledání zaměstnání na letní měsíce můžete využít služby internetu. Mezi nejznámější stránky patří například prace.cz a job.cz . Ti z vás, kteří se již pokoušeli pátrat po brigádě přes internet, možná narazili na několik úskalí. I když to samozřejmě není pravidlo, na internetu nejsou často v nabídce ,,klasické“ brigády jako jsou zemědělské, manuální práce, venčení psů, práce v pohostinství, pomoc v obchodě a podobně. Stránky jsou většinou zahlcené pracemi typu prodej drobných předmětů pro charitu, hosteska, promotér, tazatel, které se navíc uskutečňují většinou ve velkých městech.

 I tak jsem moc úspěšná nebyla a při pátrání na webu jsem našla pro oblast Jičínska pouze jednu brigádu, a to vykládku kamionu.

Když seženete brigádu, ověřte si, kdo je váš zaměstnavatel. Stačí zadat jméno společnosti do vyhledávače a zapátrat v nějaké diskuzi, zda někdo má s firmou zkušenost. Tato snadná kontrola vás stojí maximálně deset minut, můžete tak ale předejít zbytečným komplikacím. Velké procento lákavých nabídek v sobě totiž skrývá něco trochu jiného, než je v inzerátu uvedeno.

Pravidla:
• zjistit co nejvíce podrobností o náplni práce, zaměstnavateli a podmínkách
•důkladně si přečtěte smlouvu, případně si nechte si vysvětlit, čemu nerozumíte
•zjistěte si přesnou výši odměny a datum jejího doručení
•při práci sebou nenechte manipulovat

Příklad za všechny. Jako studentka jsem šla jednou na výběrové řízení na pozici hostesky u ochutnávky vín. Z přitažlivé práce se ale nakonec stal drzý prodej zaručeně pravých francouzských parfémů, které na spodní straně krabičky měly mikroskopickým písmem napsáno Made in Poland. Asertivní přitažlivé hostesky pak tyto paskvily cpaly většinou starým důvěřivým lidem, kteří naletěli nabídce: Jeden parfém za 800 korun, šest parfémů jen za dva tisíce. Když jsem se dozvěděla, o co jde, sbalila jsem se a okamžitě odešla. O příhodu se s námi podělila i Andrea z Hořic:

,,Byla jsem na chmelové brigádě, kde jsme pracovali devět hodin v kuse na slunci defakto jen za jídlo. Žádný plat jsme totiž dosud neobdrželi. Kolem nás chodily ženský a hlídaly, když jsme si udělali pauzu, hned nám nadávaly. Náš vedoucí nám vyhrožoval, že když nesplníme normu během těch devíti hodin, tak nás neodveze a půjdeme sedm kilometrů pěšky domů, a nebo ať si spíme na poli. V průběhu brigády mě začala bolet ruka, dostala jsem zánět žil, vedoucí mě ale odmítl poslat k doktorovi a řekl, ať táhnu domů. Tak jsem jela. Ale nejhorší na tom všem je, že po mně chtějí za odstoupení od smlouvy pokutu, a to je sprosté. Teď budu lítat po právnících, aby se to nějak vyřešilo.“ Pokud hledáte brigádu v místě vašeho bydliště nebo školy, nejlepší je obchody, restaurace či podniky jednoduše obejít. Pro začátek jsme pro vás některé informace sehnali.

V Penny Marketu v Jičíně v Hradecké ulici už brigádníky mají, stejná situace je i v Bille v Hořicích, v jičínském Lidlu a Kauflandu počítají, že několik zájemců přijmou. Ve firmách jako je Continental v Jičíně nebo Olpran v Hořicích nikoho nehledají. Jedna z mála dalších šancí je Česká pošta – roznáška novin nebo korespondence.

Máte rádi děti? Zajímavým přivýdělkem jsou letní tábory. Zdarma máte jídlo, ubytování a podíváte se na zajímavé místo, odměna se většinou pohybuje okolo dvou tisíc korun.