V roce 2007 byla totiž minulým starostou podepsána smlouva se společností ABWind o stavbě větrníků. Byla ale pro obec nevýhodná, jejím vypovězením by Bačalkám hrozily až několikamilionové sankce. Musely by totiž firmě uhradit vzniklé výlohy, které se podle jednatele společnosti Tomáše Zejvala pohybují okolo pěti milionů.

 Když se občané v roce 2009 dozvěděli o podrobnostech smluvních podmínek, požadovali vyhlášení referenda, které se ovšem konalo až 15. a 16. října 2010, tedy tři roky po podepsání dokumentu. Místní v referendu vybudování elektrárny odmítli. Ve stejné dny rovněž probíhaly komunální volby, kde zcela jasně vyhrálo SNK pro Bačalky a Lično, které kompletně nahradilo původní zastupitelstvo včetně starosty Miroslava Šoltyse.

Žezlo po něm převzala Pavlína Kaprasová a místostarostkou se stala Alena Varhanová. Nové zastupitelstvo zpochybnilo původní smlouvu, neobsahovala totiž všechny náležitosti, a oznámilo tuto skutečnost jednatelům ABWind. „Právní zástupce společnosti tedy sestavil nový návrh smlouvy, která byla ovšem rovněž výhodnější pro firmu ABWind než pro Bačalky, proto zastupitelstvo na svém posledním zasedání i tuto listinu zamítlo, nyní čekáme na další vyjádření,“ sdělila nám místostarostka Alena Varhanová.

Stavba podle plánu měla rovněž zasahovat i do nedalekých Rokytňan. ,,V projektu mezi větrníky a naší obcí stojí les, takže nám to v zásadě nevadilo. Když jsme viděli, že Bačalky smlouvu podepsaly, udělali jsme to samé, nechtěli jsme se ochudit o peníze, které nám ABWind sliboval. Jenže teď Bačalky větrníky v referendu zamítly. Neradi bychom platili pokutu, uvidíme tedy, jak se situace bude dále vyvíjet,“ řekl starosta Rokytňan Jiří Žďánský.

A jak situaci komentuje samotná ABWind? ,,Nyní probíhá mezi námi a obcí korespondence, a pokud Bačalky nebudou souhlasit se smlouvou, půjde celá záležitost k soudu. Vynaložené náklady se stále pohybují na pěti milionech, nechceme dělat obci naschvály a částku zvyšovat,“ vyjádřil se k situaci jednatel ABWind Tomáš Zejval. Faktem zůstává, že podle vyjádření starostky obce Bačalky do dnešního dne nikdo z firmy ABWind nepředložil obci jediný doklad, kterým by věrohodně svoje tvrzení o vynaložených pěti milionech korun doložil.