Únor má o jeden den navíc vždy po čtyřech letech. Veřejnost toto datum nevnímá nijak výjimečně. Ilona Zavadilová z Jičína přiznává, že 29. únor jí nepřipadá ničím mimořádný. Ve svém okolí nemá nikoho, kdo by se tento den narodil. 

Na matrikách v regionu jsme zjistili, že si k sňatku 29. únor 2012 nikdo nevybral. Sledujeme také nově narozené děti v jičínské porodnici. Snímek výjimečného únoráčka vám případně přineseme ve čtvrtečním vydání Deníku.

Ze známých osobností se 29. února narodil herec Lukáš Homola ( 29. 2. 1976 ) nebo herec a zpěvák Ali Amiri (29. 2. 1980).
K významným událostem se řadí 29. únor roku 1920, kdy byla schválena Ústavní listina Československé republiky. Zajímavost ze světa: 29. února 1972 se Richard Nixon setkal s Mao Ce Tungem, což byla první návštěva americké hlavy státu v Číně.
Napsali jste nám
Na naši výzvu zareagovala Zdeňka Čermáková, jejíž dcera Lucie Čermákové žije v Podhorním Újezdě.
Lucie se narodila 29. února 1992 v Ústí nad Orlicí. V současné době studuje vyšší odbornou školu v Hradci Králové. Se svým mimořádným datem narození prý nezažívá žádné peripetie, ale když tvrdí, že je jí pět let, tak jí nikdo nevěří. My jsme Lucce položili několik otázek.
Kdy slavíte narozeniny, pokud zrovna není přestupný rok?


Slavím 1. března


Měla jste se zvláštním datem narození nějakou nepříjemnost, nebo jste naopak zažila i veselé příhody?
Paní doktorka mi neposílala upomínkové dopisy, že bych měla přijít na očkování, protože její počítač ignoroval lidi, kteří neměli ten rok narozeniny. Takže jsem vlastně přišla o několik očkování, což jsme pak museli dohonit.
Považujete datum 29. února za magické?
Ne.

Jaký vztah máte k tomuto číslu?
Když někde něco vyplňuji nebo si mám vybrat nějakou číselnou kombinaci, použiji většinou 29.
Znáte se s dalšími lidmi, kteří oficiálně slaví narozeniny jednou za čtyři roky?
V mém okolí nikdo takový není, ale v porodnici jsme byli čtyři.
Maminky Zdeňky Čermákové jsme se dotázali, jaký měla pocit, když jí bylo naznačeno, že by se dítě mohlo narodit 29.2.
Nebylo plánované, že se narodí 29., byla týden přenášená, protože chtěla být výjimečná.


Změna data


Podařilo se nám vypátrat i další zajímavosti. Pan Jiří z Jičína nám prozradil: „Brácha Josef se narodil 29. února roku 1944, ale ve svém rodném listě má uvedeno datum 1. března. V porodnici totiž asi uznali, že by slavil narozeniny jednou za čtyři roky, a protože přišel na svět navečer, tak mu datum jednoduše posunuli. Asi byla taková praxe.“


Oslavy


Na babičku Boženu Kaňkovou z Ostroměře, narozenou 29. února 1936, vzpomíná Jana Kaňková: „Děda si z ní vždycky dělal legraci, jak je mladá; když jí bylo šedesát, tak jí přál k patnáctinám. A její narozeniny se stejně většinou slavily v nejbližší víkend, kdy se sešla rodina.“


Můj příběh


„Jmenuji se Tomáš Nýdrle a před dvaceti lety jsem se na toto datum narodil, tudíž letos oslavím své páté narozeniny. Mnohokrát se mi stalo, že lidé ani nevěřili, že toto datum existuje, a domnívali se, že si vymýšlím. Už od malička jsem byl středem pozornosti, když se k 29. únoru schylovalo. Narozeniny samozřejmě slavím každý rok většinou o blížícím se víkendu. Jsem rád, že jsem se v tento den narodil. Kdo přeci může říct ve dvaceti letech, že je mu právě 5!“napsal nám Tomáš z Lužan.