Dva jičínští zastupitelé, Miroslav Kodydek (ANO) a Josef Dvořák (ČSSD) v krajském zastupitelstvu je podle starosty Jana Malého (ANO) jako kapka v moři.

„Mrzí mě, že nepostoupil Petr Hamáček, politické seskupení, za které kandidoval, jeho postavení nedocenilo stejně jako u Jana Jiřičky," míní J. Malý. Místostarosta Petr Hamáček (Koalice pro Královéhradecký kraj- KDU-ČSL) zklamání nepociťuje, na místo v kraji určitě neaspiroval. Ani povolebním vyjednáváním není starosta Malý nadšen.

„Jsem postupem koaličních partnerů, kteří by měli kopírovat vládní koalici ČSSD a KDU- ČSL, zklamán. Domníval jsem se, že vítěz má právo jednat s ostatními partnery a navrhnout hejtmana. Jestli zhruba po šesti hodinách po uzavření volebních místností vznikla koalice, tak se nabízí, že tato pětice stran se sešla dříve, než byly zveřejněny výsledky voleb a koalici domluvila."

Rovněž Hamáček vnímá uzavření nové koalice jako nešťastné. „Myslím, že zde hrajou roli osobní vazby. Jsem zvědav, jak pět subjektů najde v těžkých tématech jako náchodská nemocnice společnou řeč." Volby do senátu Jan Malý okomentoval: „Jsem rád, že jsem postoupil do druhého kola a chci zdůraznit, že moje kandidatura do senátu neznamená, že bych rezignoval na funkci starosty. Ta je pro mě prioritní."

Jak posílí Jičínsko kraj

Osm zástupců bude mít náš region v královéhradeckém zastupitelstvu:
Klára Dostálová, Hořice, ANO
Miroslav Kodydek, Jičín, ANO
Josef Dvořák, Jičín, ČSSD
Otakar Ruml, Nová Paka, KSČM
Martina Berdychová, Holovousy, Star. a Východočeši
Rudolf Cogan, Nová Paka, SV
Dana Kracíková, Železnice, SV
Miroslav Matějka, Jičín, Koal. Svoboda a přímá demokracie

Krajští zastupitelé z Jičínska

Nováčci

Klára Dostálová: Bude hejtmankou?
Pětačtyřicetiletá náměstkyně ministryně pro regionální rozvoj Klára Dostálová z Hořic se objevila na prvním místě kandidátky politického hnutí ANO. Od sobotního oznámení pěti soupeřů ANO, že chystají pětikoalici, není jisté, jakou pozici na kraji nakonec získá. (red)

Dana Kracíková: Mám šanci něco měnit
Železnice – Starostka Dana Kracíková (55 let) kandidovala za seskupení Starostové a Východočeši jako nezávislá. Na krajské křeslo zaútočila ze šesté pozice. „Mám velkou radost, že jsem byla zvolena a děkuji všem, kteří mně dali své hlasy. Vzhledem k tomu, že jsem byla až šestá a získali jsme čtyři mandáty, tak jsem nevěřila, že bych v krajském zastupitelstvu uspěla. Opravdu jsem ráda, neboť už jako ředitelka nemocnice jsem často kritizovala vedení kraje a tak věřím, že nyní budu mít pozitivní vliv na jeho fungování." 

Miroslav Kodydek: Nečekal jsem to
Miroslav Kodydek z Jičína kandidoval do voleb jako nezávislý za hnutí ANO. Zabodoval z třinácté pozice.
„Nepočítal jsem, že budu úspěšný. Jsme v opozici, vyjednávání probíhají bez nás , ale určitě bych chtěl něco pro Jičín dokázat. Žiji tady přes půl století a více jak polovinu té doby podnikám. Stranické půtky mě nezajímají. Chci v kraji pomoci nastavit transparentní systém řízení a rozhodování, který jde občanovi v ústrety, nikoliv naopak." 

Miroslav Matějka: Budeme úspěšnější
Bývalý zemanovec Miroslav Matějka z Jičína zastupuje sdružení Koalice Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura SPO, které se poprvé probojovalo do kraje. Z Matějky čišela spokojenost. „Čekali jsme, že získáme ještě víc hlasů, a věřím, že v příštích volbách budeme ještě úspěšnější. Budeme bojovat zejména o to, aby jediný nelegální imigrant nepobýval na území kraje." 

Staří harcovníci

Martina Berdychová: Čekali jsme lepší výsledek
Martina Berdychová (STAN) obhájila svůj mandát krajské zastupitelky z první pozice. Členkou zastupitelstva je již od roku 2008. Stejně jako někteří její političtí kolegové ale i rivalové, nad výsledky nejásá.
„Ve volbách jsme čekali trochu lepší výsledek: obhajovali jsme osm mandátů a získali čtyři. Teď nás čeká jednání o pětikoalici. Zatím je to všechno ještě příliš živé, příliš čerstvé… Pokud se s partnery dohodneme, chtěli bychom prosadit co nejvíce věcí z našeho volebního programu." 

Otakar Ruml: Udělali jsme pár chyb
V současné době zastává Otakar Ruml (KSČM) post 1. náměstka hejtmana, v krajském zastupitelstvu je od roku 2000. Do voleb šel za KSČM z první pozice. Ve volbách byl úspěšný, přesto neskrýval zklamání. „Výsledek hlasování mě vyloženě zklamal. Udělali jsme nějaké chyby, jenže v těchto volbách nebylo oceněno, co kdo odpracoval, ale šlo se na sliby. Navíc naše voličská základna sestává hlavně ze starších lidí a na ně mohlo velmi zapůsobit zvýšení důchodu o tři stovky. A já se jim nedivím." 

Josef Dvořák: Jsem trochu zklamaný
Josef Dvořák (ČSSD) může slavit. Krajským zastupitelem je od roku 2012 a mandát se mu ze druhé pozice na kandidátce obhájit podařilo. Přesto úplně nejásá.„Musím říct, že výsledky mě trochu zklamaly, očekával jsem lepší skóre. Ale tohle je prostě politika. Jednou jste nahoře, podruhé dole. Máme demokracii a lidé jasně řekli, co chtějí. Pro nás jsou tyto volby velkou porážkou. Já mandát obhájil, co bude dál se uvidí." 

Rudolf Cogan: Prosadíme důležité věci
Rudolf Cogan je zastupitelem od roku 2012, za Starosty a Východočechy šel do voleb ze třetí pozice. „Jsem spokojen, určitě nám to vytváří prostor k prosazení důležitých věcí. Požadovat budeme ročně pět set milionů do silnic, osmdesát milionů na obnovu venkova, podporu cestovního ruchu, ulehčení práce krajského úřadu vůči obcím, prosazovat budeme racionalizaci školství, systematická opatření v rámci životního prostředí, nastavení jednoduchých pravidel pro získávání dotací." 

Neuspěli

Pavel Šubr: Naše strana slaví úspěch, v zastupitelstvu máme kvalitní lidi
Starosta města Lázně Bělohrad Pavel Šubr (STAN) nedokázal obhájit své místo v zastupitelstvu ani z páté pozice na kandidátce. Jeho mandát tak po čtyřech letech končí. „Naše strana byla na Jičínsku hodně úspěšná, řekl bych, že v zastupitelstvu máme kvalitní zastoupení. Jinak, s vítězstvím ANO se dalo počítat. Voliči dali jasně najevo, že nejsou spokojeni s vládou ČSSD. Faktem ale také zůstává, že k volebním urnám dorazilo jen malé procento lidí." 

Hana Masáková: Jsem překvapená
Hana Masáková, starostka Kopidlna, kandidovala za ČSSD, ale do zastupitelstva se ani ze šesté pozice na kandidátce nedokázala probojovat.
„Nedá se říct, že jsem zklamaná, ale velice překvapená. Je pravda, že jsem očekávala lepší výsledek naší strany. Masivní výhra ANO mě velmi překvapila, ale myslím si, že na vině je také malá volební účast. Uvidíme, co se bude dít teď, je moc brzo na jakékoliv odhady," hodnotí výsledek Masáková. 

Ivan Doležal: Lidé chtějí změnu
Ani kandidát za ODS, místostarosta Hořic Ivan Doležal nemůže slavit úspěch. Do boje o post krajského zastupitele šel již potřetí, letos ze šestého místa. „Popravdě spokojený nejsem. Bylo pro nás překvapením, že jsme jako strana skončili na třetím místě, ale skutečností rovněž je, že jsme mohli získat více procent. Lidé také dali jasně najevo, že chtějí změnu a ve vedení si nadále nepřejí ČSSD." 

Petr Kebus: Skončili jsme špatně
Bývalý předseda finančního výboru zastupitelstva Královéhradeckého kraje Petr Kebus z Jičína (KSČM) neobhájil z dvanáctého místa na kandidátce svou pozici. „Mám-li být upřímný, jsem zklamaný. Pro nás volby skončily velmi špatně. Myslím si, že krajské a senátní volby hodně ovlivnila celostátní politika. Také mě velmi mrzí, že lidé, co šli k volbám, pořádně nevěděli, co všechno kraje ovlivňují. To, že vyhrálo ANO, je jen výsledkem populismu Andreje Babiše. Je vidět, že politiku populismus hodně ovlivňuje." 

Volební zajímavost

Lidé hlasovali také o terminálu, chtějí zmodernizovat starý autobusák
Nová Paka – Téměř desetitisícové město mělo možnost v rámci krajských a senátních voleb rozhodnout také o podobě autobusového terminálu. Město se opět přiklonilo k demokratickému prvku a nechává rozhodovací hlas lidem. Ti mohli zakřížkovat renovaci současného nádraží (projekt firmy Loca plan) nebo vybudování moderního terminálu pod náměstím včetně parkovacího domu (projekt Mardou), třetí variantou bylo zachování současného stavu.

Anketa přinesla zajímavá zjištění:
Pro variantu A – řešení současného terminálu hlasovalo 1680 lidí (62%)
Pro variantu B – nový terminál pod náměstím bylo 589 respondentů (22%).
Pro zachování současného stavu je 453 dotázaných, což je 17% z celkového počtu účastníků ankety, do které se zapojilo 2 722 obyvatel města z oprávněných 7 563 voličů.