FabLab je zkratka anglického spojení Fabrication Laboratory a označuje výrobní laboratoř. Jedná se o dílnu plnou moderních technologií, ve které mohou studenti, učitelé a všichni nadšení kutilové realizovat své nápady a projekty vymodelované v počítačových programech. "Najdete zde například zázemí pro kovoobrábění, 3D tiskárny, pájecí stanice, laser pro gravírování i řezání, fotokoutek, termolis, robotiku. Dílna vznikla za podpory našich partnerů a především našich pedagogů i dalších pracovníků školy, kteří se s nadšením vrhli do práce na projektu, jak jen kdo mohl a uměl," popisují pedagogové.

Veřejnost se s podobnou dílnou mohla seznámit prostřednictvím červeného kamionu brněnského spolku FabLab Experience, který na jeden červnový den zastavil na jičínském Valdštejnově náměstí. Nyní se vlastní digitální dílnou, která ve studentech pomáhá rozvíjet tvořivost a připravuje je na konkurenceschopnost na moderním trhu práce, může pyšnit právě zdejší průmyslovka.

FabLab, neboli Fabrication Laboratory, je sdílená výrobní dílna plná moderních technologií pro vytváření projektů, výrobků a umělckých děl navržených na počítači.Zdroj: VOŠ a SPŠ Jičín

Kromě svých studentů pustí škola do dílny také širokou veřejnost. "Čas tu mohou smysluplně naplnit studenti při vyučování i mimo něj, žáci základních škol, kteří sem mohou zavítat na pořádané workshopy, a také veřejnost, kdy dáváme k dispozici vybavení, ke kterému se běžně člověk nijak snadno nedostane," doplňuje Jandová.

Jako první vyzkoušeli novou dílnu žáci ZŠ Poděbradova, kteří mohli v předvánočním období realizovat své nápady a na 3D tiskárnách nebo pomocí laseru vytvořit originální vánoční dárky. "Domů si pak odnesli vlastnoručně navržené a vyřezané dřevěné puzzle s vlastním obrázkem, produkty vytvořené na 3D tiskárně či 3D perem, malý svěrák sloužící jako louskáček na ořechy," popisuje využití technologií Jandová.

Počáteční nápad škola zrealizovala až do konce a "kutilna", jak novou laboratoř nazývají, se nyní otevírá všem. "Stále nezapomínáme na své hlavní poslání, že učit se jde i jinak," dodávají pedagogové.