Hygienici situaci hodnotí jako začínající epidemii akutních respiračních infekcí smíšeného nechřipkového a chřipkového původu s maximem postižení u předškolních dětí.

V souvislosti s nárůstem těchto onemocnění byla od pondělí uzavřena pro návštěvy všechna oddělení jičínské nemocnice.

Situace v ordinacích ale není tak dramatická. „Zatím je u nás klid," říká dětský lékař v Nové Pace Vladimír Roučka. Doktorka Irena Hošková, která se věnuje dětem a mládeži na Sobotecku, nezaznamenala žádné chřipky.

Praktický lékař Rudolf Vltavský nám z Kopidlna potvrzuje, že ani tady neregistrují zvýšený počet nemocných. Stejně je tomu i v ordinaci Lubora Vokrouhlického v Jičíně.

Lékař Jiří Hrádek v Lázních Bělohradu se ale už deset dnů nezastaví. „Určitě máme nárůst pacientů. Jedná se především o virózy a také angíny. Klasickou chřipku jsme zatím nezachytili," hlásí sestřička.

Nestůňou zatím ani školáci. Staropacká základní škola i škola v Miletíně výrazné snížení dětí z důvodu nemocnosti nezaznamenaly.  (kov)

Příznaky:
Bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, vysoké teploty, bolest v krku – to jsou známé příznaky chřipky. Co kromě očkování dělat, aby se nám vyhnula? Nejdůležitější je posilovat imunitu, aby se tělo infekci ubránilo nebo se s ní rychle vypořádalo. To znamená pravidelné otužování. Dále musí naše strava obsahovat dostatek bílkovin, protilátky jsou totiž také bílkoviny. Pro tvorbu bílých krvinek jsou zase zapotřebí některé vitaminy, především kyselina listová (je ve špenátu, brokolici nebo růžičkové kapustě) a vitamin B12 (v játrech, červeném mase, mléku a vejcích). 

Prevence:
Pokud už vypuklo chřipkové období, měli bychom dodržovat zásady protichřipkové prevence.
Je-li v regionu hlášena chřipková epidemie, vynecháme návštěvu divadel a kin, koncertů, plesů či sportovních zápasů. Myjeme si pravidelně ruce. Virus do těla nejsnáze vstupuje sliznicí úst nebo spojivkami. Proto je lépe vůbec si nesahat do obličeje – leda až po umytí rukou teplou vodou a mýdlem. Během dne pijeme hodně tekutin (ale ne alkohol). Jíme citrusové plody, protože dodávají hodně vitaminů, a ze stejného důvodu i zeleninu. Chodíme často do přírody.
⋌(zdroj internet)