V krajských nemocnicích je s touto diagnózou přibližně 90 pacientů, další pak v hradecké nemocnici. Jičínská je připravena otevřít ještě třetí covidové oddělení.

Ředitel nemocnice Tomáš Sláma uvedl, že k zprovoznění dojde v pondělí. Chod nemocnice zatím není ohrožen, péče je poskytována v plném rozsahu, v případě otevření třetího covidového oddělení pro 14 pacientů bude redukována plánovaná operativa. Přesná čísla nemocných zdravotníků nechce Sláma uvádět, ale v jejich práci je nahradili kolegové. „Počty se mění každou chvíli, v tuto chvíli jsme ale schopni zajistit veškerý provoz,“ říká ředitel jičínské nemocnice.

Kapacitu ventilovaných lůžek krajské nemocnice navyšovat nemohou. Zda budou kapacity dostatečné ukáží následující týdny, problém ovšem není ani tak v lůžkách a prostoru, jako spíše v počtu personálu. Na nemocenské či ošetřování jsou desítky lidí.

„Krajské nemocnice se připravují na následující týdny, kdy očekáváme velký nápor pacientů, péče je koordinována napříč krajem, povoláme dobrovolníky, studenty, zaměstnance z důchodu apod. Všechny nemocnice dělají maximum, aby následující týdny zvládly,“ dodává Lucie Chytilová.