Osmdesátiletá Hana se dlouho připravovala na závažný zákrok. Lékaři ji při běžném vyšetření diagnostikovali mozkovou cévní výduť, která ji ohrožuje na životě. Ve svých letech se jen těžko rozhodovala, co dál. „Nakonec jsem si uvědomila, že pokud chci žít, musím složitou operaci podstoupit,“ vypráví a v očích se jí zalesknou slzy. Když se totiž konečně odhodlala, lékaři ji kvůli covidu operaci odložili až na jarní měsíce. Bojuje se strachem, ví, co se může stát, pokud se na operační sál nedostane včas.

Oblastní nemocnice Jičín po covidové výluce zahajuje operativu od středy.„V závěru týdne jsme uzavřeli na chirurgii páté covidové oddělení. Prostor jsme dekontaminovali. Elektivní operace zahájíme ve středu,“ potvrzuje ředitel špitálu Tomáš Sláma.

V nemocnici tak budou lékaři operovat na dvou ze tří sálů. Půjde o lehčí zákroky, u kterých se nepředpokládá další pobyt na jednotce intenzivní péče.

„I nyní budeme operace zvažovat. V této chvíli máme JIP plně vytíženou, takže musíme volit tento postup,“ obhajuje ředitele přijaté kroky. „Postupně uvolníme další covidové oddělení podle poklesu akutních lůžek. Pacienty vyžadující intenzivní péči přebíráme i z jiných oblastí, očekáváme uvolnění i z této strany a tím i odblokování JIP,“ vysvětluje.

Primář chirurgického oddělení Jan Hain připomíná, že nemocnice ani v covidové době nepřerušila akutní a onkologické operace. „Nyní nás čekají operace kýly, žlučníků, křečových žil. Tady pacienti čekali tři, čtyři měsíce,“ konstatuje operatér. Lidé se podle něho s tímto faktem smířili. Pacienti se nyní mohou k zákrokům objednávat telefonicky na ambulancích. Nemocnice na to upozorňuje na webových stránkách.

Neakutní operace tu budou lékaři provádět do 18. prosince. „Personál si musí vybrat dovolené a odpočinout si,“ dodává ředitel k danému termínu, tedy vánoční výluce.Primář Hain očekává, že do standardního režimu operací na dvou chirurgických sálech se vrátí začátkem ledna.

Ředitel Tomáš Sláma kroutí hlavou nad prohlášením premiéra Babiše, který lidem nabízí od 18. prosince covidové odběry zdarma.„Budu sledovat, jakým způsobem to chce vláda zajistit. V tuto chvíli nejsme schopni uvolnit další zdravotníky, kteří by se tím zabývali. Lidi prostě mít nebudeme.“

Pokyn z ministerstva podle ředitele v tuto chvíli mluví o tom, že mají zajistit provozní dobu odběrových míst minimálně tři dny v týdnu, minimálně čtyři hodiny denně. „To snad zajistíme, ale víc ne,“ zlobí se Sláma.

„Co když si v Jičíně a okolí řekne několik tisíce lidí, že se nechají zadarmo vyšetřit,“ ptá se. Neumí si představit, jak se všechno zvládne fyzicky, protože k tomu bude kromě vlastních odběrů potřeba také zajistit administrativu, žádanky a další záležitosti.

„Je to politický výkřik, vše se mělo nejdříve připravit a testovat dříve. Zdravotníci chtějí mít také nějaké Vánoce,“ upozorňuje ředitele na další nekoncepční krok vlády.

„Teď si představte, že bude chumelit a zdravotníci v pláštích a maskách budou venku několik hodin, lidé ve frontách. Na Slovensku byla akce na podzim předem zajištěna armádou, která postavila stany a připravila odběrová místa. Logisticky a také administrativně to bylo zajištěno,“ pokračuje T. Sláma.

Podobná akce je plošné testování učitelů. V pátek odpoledne obdržela nemocnice informaci, že od čtvrtka má testovat pedagogické pracovníky okresu. Podle Slámy je kolem toho zase tisíc otazníků, které nikdo nezodpověděl. „Zejména o kolik lidí se jedná? Kdo vystaví žádanku? Jaké je doporučení pro podmínky na čekání na výsledek?“ táže se ředitel a dodává: „Obecně lze říct, že opatření provází obrovský chaos, který nemocnice řeší za ministerstvo.“