Nicméně má zatím stoupající tendenci, momentálně se pohybuje zhruba na 64 centimetrech.

Bělohradská Javorka je na tom o dost lépe, její hladina se pohybuje okolo šedesáti centimetrů, první povodňový stupeň by byl vyhlášen v případě, že by voda atakovala hranici devadesáti centimetrů.

Velká voda potrápila v noci obyvatele Staré Paky, kde byl vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. Celou noc probíhalo sledovaní toku a na území třech katastrů, ve Staré Pace, Roškopově a Ústí, fungovala hlásná hlídka. Obyvatelé zraky upírali především k řece Olešce, která se na území Roškopova slévá s Rokytkou. Právě v těchto místech se Oleška vylila a zaplavila dvě přístupové komunikace. Na silnici se nacházelo odhadem patnáct centimetrů vody. Teď už je ale situace o dost klidnější.

„Voda kulminovala kolem jedné hodiny ráno a hladina opadla o zhruba třicet centimetrů. Nicméně první stupeň zatím platí a situaci i nadále sledujeme. Pokud ale hladina bude i nadále klesat, myslím si, že bychom mohli první stupeň odpoledne odvolat," sdělil starosta Josef Dlabola a dodal, že zatím nemůže ani s určitostí říct, zda vznikly nějaké škody.

„Čekáme až voda úplně opadne, až pak uvidíme, zdali se někde neutrhl třeba břeh. Nicméně jsme v loňském roce břeh zpevnili těžkým záhozem a toto byla první zkouška, takže doufám, že vydržel," věří starosta.

Podle vyjádření pracovníků z Povodí Labe by Cidlina na Jičínsku neměla překročit druhý povodňový stupeň. V průběhu čtvrtka by měly srážky ustávat, nicméně naše území bude i nadále trápit silný vítr, který v nížinách může dosáhnout v nárazech až devadesát kilometrů za hodinu, na horák pak dokonce až sto třicet kilometrů. V ranních a nočních hodinách bude přes republiku přecházet studená fronta a je očekáván výrazný pokles teplot, čímž dojde ke zpomalení odtávání sněhu a vodní toky by měly v průběhu zítřka začít postupně klesat. Jičínská Cidlina je nyní na kulminaci a je předpoklad, že v nejbližších hodinách dojde k mírnému sestupu hladiny. Terénní pracovníci povodí jsou venku a podle dostupných zpráv je situace stabilizovaná i na menších tocích a žádné konkrétní ohrožení nemovitostí a majetku na Jičínsku zatím nehrozí.

Situaci pro vás sledujeme a aktuální informace vám přineseme v dalším zpravodajství.