Chceme odtud pryč, prosí vedení železnobrodské knihovny i samotní čtenáři, z nichž část už raději odhlásila průkazku.

„Jak čtenáři, tak zaměstnanci čekají na stěhování jako na smilování. Sídlíme v nejhorší části města, kde žijí převážně sociálně slabší a nepřizpůsobiví lidé a knihovna tím velmi trpí,“ říká její vedoucí Dana Hudíková.

Jedním ze standardních obrazů, který se naskýtá návštěvníkům knihovny, je například partička výrostků postávající před vchodem a kouřící marihuanu. „Město sem sice nechalo nainstalovat kameru, ale ti si z ní nic nedělají. Návštěvníci přes tyhle skupinky kolikrát ani nemohou projít dovnitř, a když partičku osloví, schytají ještě nadávky,“ líčí Dana Hudíková.

Podle ní má právě lokalita Poříče největší vliv na dlouhodobě klesající návštěvnost knihovny a pozvolný úbytek čtenářů.

Návštěvnost klesla na polovinu

„Před lety jsme sídlili na radnici a oproti tehdejší době je dnes návštěvnost poloviční. Samozřejmě je to částečně tím, že doba čtení příliš nepřeje, ale ve větší míře právě tím, kde se knihovna nachází. Už jsme měli případy, kdy se lidé odhlásili a jako důvod udali právě to, že se tady necítí bezpečně,“ poznamenala vedoucí železnobrodské městské knihovny.

Její slova potvrzují i Deníkem oslovení obyvatelé Železného Brodu.

„Knihovna leží v nejproblematičtější části města, nedivím se tomu, že tam lidé přestávají chodit,“ řekla Deníku paní Jiřina z Železného Brodu. Ona osobně by uvítala, kdyby se knihovna vrátila do centra. A to by se v dohledné době mělo stát. Město už má připravený projekt.

Nová knihovna? Zřejmě v roce 2011

Železnobrodská knihovna by se měla pravděpodobně během roku 2011 přestěhovat z Poříče do chystaného Mateřského centra.
Prostory pro maminky s malými dětmi a městskou knihovnu vzniknou přestavbou staré výměníkové stanice na sídlišti Jiráskovo nábřeží v Železném Brodě.

„V současné době už je vydané i stavební povolení. Na začátku příštího roku chceme projekt přihlásit do dotačního titulu,“ konstatoval starosta Železného Brodu Václav Horáček.

Rekonstrukce za 27 milionů korun

Přestavba starého objektu vyjde zhruba na sedmadvacet milionů korun.

Záměr Mateřského centra vznikl v Železném Brodě už v roce 2007, po návštěvě městské delegace v jednom takovém zařízení v Českém Brodě.

„Zatím u nás něco takového nemáme. Jde o zařízení pro matky s dětmi do tří let, kam mohou přijít, prodiskutovat své problémy a navíc, jen pod dohledem jednoho pracovníka, si všechno řídí samy. Maminky si například mohou vzájemně pohlídat děti, když si některá potřebuje něco zařídit a podobně,“ poznamenal železnobrodský starosta.

Spojí výchovu a vzdělání

Projekt Mateřského centra a městské knihovny pod jednou střechou je podle něj vhodným spojením výchovy a vzdělávání. To se zamlouvá i pracovníkům knihovny. „Projekt se nám velice líbí,“ podotkla Dana Hudíková.

Nový objekt krom jiného bude počítat i se zázemím pro vozíčkáře.

„Máme takovou ideu, že kam by mohly vyrazit na procházku matky s dětmi, tam by mohli vyjet i vozíčkáři. Připravíme pro ně mapy s konkrétními trasami. A protože nová budova bude bezbariérová, najdou tady vozíčkáři odpovídající zázemí, které mohou využít jak pro oddych, tak zároveň pro návštěvu knihovny,“ vysvětlil Václav Horáček.