Současná školka vznikla z bytu učitele a nabízí pouze deset míst, což je nedostačující. „Svolali jsme rodiče, přišlo jich sedmadvacet a měli zájem o umístění dětí do školky. Zastupitelstvo záměr schválilo, v prvním roce se nám nepodařil prosadit, ale letos jsme se pustili do investice za necelé čtyři miliony korun i s DPH," vysvětluje starosta Jaroslav Mlejnek.

Dřevostavba
Zakázku získala firma URBIOSISTO s.r.o. Ta se už pustila do díla. Vedle základní školy vyroste jednopodlažní objekt 17 x 10 metrů. Ekonomická nízkoenergetická dřevostavba nabídne jednu velkou místnost s francouzským oknem do zahrady a se sociálním zázemím.

Obec získal zdarma projekt, který však jičínský stavební úřad neuznal. Proto ho museli Jičíněveští za padesát tisíc doplnit. „Nakonec se nám podařilo se stavebním úřadem v Jičíně vše vyjasnit," pochvaluje si Mlejnek.

Financování
Školka bude vytápěna plynem a do konce roku by už měla uvítat nové školáčky.

Obec na stavbu nezískala žádnou dotaci. „Něco máme našetřeno, na první etapu financování nám to stačí, druhou část zřejmě doplatíme pomocí úvěru," říká s naprostým klidem starosta. O vytíženost zařízení nemá strach.

V poslední době bylo ve vesnici dokončeno sedm nových rodinných domků, volné jsou ještě dvě zasíťované parcely. Zájemci tu platí 300 Kč za metr čtvereční.

Do budoucna má vedle současné zástavby vyrůst dalších šestnáct domů.

„Naše škola prochází v současné době poměrně velkými změnami. Od 1. srpna 2012 se změnilo vedení školy, od 3. září zahájila provoz mateřská škola. Objevily se tu nové tváře, nové nápady, nové způsoby práce," sdělila ředitelka Darina Šindlářová.

I ona přispěla k tomu, že po dohodě s místním úřadem vznikla ve škole mateřská škola, která se bude nyní rozšiřovat. „Rodiče jsou samozřejmě rádi, nemusí děti odvážet do vzdálených míst, navíc tu máme umístěny děti z okolí a také z Jičína," konstatuje.

Jičíněves si ještě troufne na stavbu penzionu pro seniory, která bude zahájena v nejbližší době v Žitětíně.

Tady se podařilo podpořit záměr dotací z ministerstva pro místní rozvoj ve výši 4 miliony korun, obec doplatí 1,5 mil. korun. Penzion vznikne ze základní školy. Bývalé třídy se přemění na šest bytů a jeden byt pro hendikepované. „O toto ubytování je velký zájem. Docházet sem budou pečovatelky. Každý byt bude mít své sociální zařízení," popisuje Mlejnek.

Další výdaje
To ale nejsou všechny výdaje, spjaté s výstavbou. V Žitětíně není vodovod, a tak musí obec vybudovat řad od studně z Bartoušova. Náklady se odhadují na 5 milionů korun s DPH.

Nutné je také zajistit přívod plynu, a to z Ketně. „Připravujeme projekt, plynovod bude stát kolem čtyř milionů. Když se nám nepodaří sehnat finanční prostředky, zatím vybudujeme u domu pro seniory tepelná čerpadla na vytápění," má už v hlavě další možnou variantu starosta. Uvažuje také o zateplení budovy školy a obecního úřadu, kde se zatím nepodařilo získat státní subvenci. Rozpočet je tři miliony korun. Obec bude žádat znovu o podporu.