„Gymnázia dodala po pěti soutěžících, MOA tři. Byli to vítězové základních kol a v okresním je čekaly tři disciplíny,“ uvedla organizátorka soutěží v K-klubu Hana Krásenská.  

Při práci s atlasem měli například určit, ke kterým státům náleží ostrovy jako Aruba nebo Pico. „Otázky vypracovala Západočeská univerzita v Plzni a obsahují asi 70 % znalostí, které mohli studenti získat ve škole,“ uvedl předseda poroty Tomáš Dočekal z novopackého gymnázia. Spolu s ním rozhodovali ještě Petr Špicar z Hořic a Jaroslav Šolc z Lepařova gymnázia v Jičíně.

A vzhledem k tomu, že právě tyto instituce měly po pěti reprezentantech, vystupovali účastníci olympiády podle vylosovaných čísel, aby závěrečný verdikt nemohl být ovlivněn.  

Práce bez atlasu

Druhou soutěžní disciplínou byla práce bez atlasu, v jejímž rámci například určovali, odkdy se užívá název Evropská unie. Ve třetí části, která trvala jako předchozí 45 minut, studenti vypracovali projekt na téma nelegální migrace přes státní hranice ČR. „Zeměpis je dost přitažlivý, i když většinou pro kluky. Je při něm třeba více využívat logiku, a ta je přece jen spíše doménou mužů,“ uvedl profesor Jaroslav Šolc.

Mezi osmnácti uchazeči o postup do krajského kola bylo pouze pět dívek. Všichni porotci se shodli na tom, že by pro předmět, který se prolíná prakticky všemi ostatními, bylo třeba zvýšit počet hodin ve výuce. „Nelze říci, která ze středních škol v našem okrese se zeměpisu věnuje více a lépe. Dnes jsme byli svědky, že znalosti studentů jsou prakticky vyrovnané,“ uvedl profesor hořického gymnázia Petr Špicar.

Do krajského kola na základě svých znalostí a orientace v předmětu postupují Marek Sytný z Lepařova gymnázia Jičín (133,5 bodu ze 150)a Radegast Kuliha z Nové Paky (127,5 bodu). Výsledkovou listinu najdete zde: