Ihned poté, co vystoupil ze svého cadillaku před městským úřadem, ho zaujala dominanta historického centra, Valdická brána. Potěšilo ho proto, že byla její návštěva spolu s prohlídkou Jičína, muzea a zámku zařazena do programu.


Po přivítání starostou Martinem Pušem směřovaly další kroky vzácného hosta na Lepařovo gymnázium. „Pro studenty to je dobrá zkušenost a jedinečná příležitost obrátit se na amerického velvyslance se svými dotazy. Komunikovat budeme v angličtině,“ uvedl ředitel Miloš Chlumský.

Zná Jičín díky Rumcajsovi

 V úvodním proslovu zdůraznil Richard Graber význam vzdělávání a přiblížil některé programy, které mohou přivést české studenty do Spojených států amerických. Prozradil, že Jičín zná díky pohádkové postavě – Rumcajsovi, ke kterému cítí velké sympatie. Studenty opakovaně vyzýval k dotazům, nakonec se o slovo hlásili i profesoři. Otevřena byla i kontroverzní témata jako působení amerických jednotek v Iráku, umístění radaru na českém území, bezvízový vstup, naopak v rámci odlehčení přišla na řadu oblíbenost české kuchyně, porovnání životních stylů či hostova znalost českého jazyka.


Z Jičína si velvyslanec Spojených států amerických, který do Prahy přicestoval loni v září, odvezl gotické sklo s emblémem vévody Albrechta z Valdštejna a pamětní medaili. V plánu byla také prohlídka společnosti Spofa Dental a setkání s novináři. Jičín nehostil návštěvu z velvyslanectví USA poprvé, v minulosti sem zavítal předchůdce R. Grabera i americký obchodní atašé.