Ve všech ordinacích praktických lékařů je v plném proudu očkování proti chřipce. Zájem o vakcínu je oproti loňsku podstatně větší.

Epidemie nikoho nepřekvapí

Známý hradecký epidemiolog Jiří Beran říká, že epidemie chřipky se projeví po Novém roce. Je však možné, že udeří i dříve. „Podle mého soudu bude epidemie standardní. Nejsou signály, že by měla mít jiný průběh než loni. V každém případě by se hlavně lidé nad 65 let a chronicky nemocní měli nechat očkovat. Jak je známo, letos máme oproti loňsku k dispozici dvojnásobné množství vakcíny,“ řekl Beran.


Zdarma mají očkování pacienti s chronickým onemocněním srdce, cév, dýchacích cest, cukrovkou a dále lidé, jejichž věk přesáhl 65 let. Injekce pro ostatní zájemce přijde od 200 do 250 korun.

Očkování

 „S očkováním jsme začali počátkem října. Zatím tuto možnost ochrany využilo zhruba osmdesát lidí. Klienti přibyli především mezi občany, jejichž věk přesáhl hranici 65 let,“ uvádí praktická lékařka z Nové Paky Hana Hájková. Ve zdejší lékárně U Zlaté číše nám potvrdili, že očkovací látky mají zatím dostatek.


Praktická lékařka Leona Vorlová z hořické polikliniky začala s očkováním už koncem září. „Do dnešního dne se na nás obrátilo už čtyřicet klientů,“ dodala. Podobnou situaci zaznamenala i její kolegyně Ivana Brůnová. Anežka Charousková z jičínské lékárny nás ujistila, že vakcín je dostatek.


Lékařka Ivana Růžičková z jičínské polikliniky nás informovala, že očkování využívají především pacienti, kteří s tímto druhem ochrany mají dobré zkušenosti, jedná se především o střední a starší generaci.

Nejlepší vitaminy jsou z čerstvého ovoce a zeleniny

Nejlepší vitaminy jsou z čerstvého ovoce a zeleniny

Nejlepší vitaminy jsou z čerstvého ovoce a zeleniny. Pokud je ale člověk ve stresu, má moc práce nebo se o něj v chladných dnech podzimu pokouší nemoc z nachlazení, měl by sáhnout po vitaminových přípravcích. Lékaři připomínají, že každý člověk potřebuje něco jiného a podle toho by měl přípravek volit. Nabídka v lékárnách jich zahrnuje zhruba 100 druhů.

"Vitaminy neslouží jako zdroj energie, ale jsou pro chod organismu nezbytné. Kromě vitaminu D není lidský organismus schopen si je vyrobit," řekl ČTK odborník na tuto problematiku Pavel Hlúbik. Zvláštností vitaminů je to, že působí už ve velmi nízké koncentraci. Člověk může trpět nedostatkem určitého vitaminu, pokud ho přijímá ve stravě málo, nebo není schopen ho ve střevu vstřebat, což je případ pacientů s Crohnovou nemocí.

Vědci zjistili, že když člověk přijímá vitaminy, není jejich hladina stejná v celém těle. Například vitamin C se soustřeďuje v mozku a játrech, naopak málo je ho v kostní dřeni.

Relativní nedostatek, a tím i větší potřebu vitaminů, má nemocný člověk. Odborníkům na léčení popálenin se osvědčilo podávat pacientům vysoké dávky vitaminu C, rány se pak lépe hojí. Spotřebu tohoto vitaminu až o 60 procent zvyšuje také kouření.

Vitaminy se dají brát i preventivně. Hlúbik přiznal, že když má jít na raut, kde bude pít alkoholické nápoje, vezme si vitaminy C a E. Ochrání si tím játra a nebude mu pak špatně. Když ho čeká pracovní zátěž, bere pár dní multivitaminy. Tyto přípravky doporučuje i lidem, kteří se rozhodli dietou zhubnout.

Lékař ocenil, že některé firmy pečují o zdraví svých zaměstnanců tím, že jim platí očkování proti chřipce a rozdávají vitaminové přípravky. Mluvčí největšího českého výrobce těchto přípravků novinářům řekla, že u nich dostávají zaměstnanci vitaminový balíček dvakrát do roka, na jaře a na podzim. "Myslím, že díky tomu je u nás nemocnost téměř nulová," uvedla.

hš kš

VZP hradí očkování proti chřipce, někteří senioři ale doplatí

VZP hradí očkování proti chřipce, někteří senioři ale doplatí

Praha 3. října (ČTK) - Lidé starší 65 let, kteří se chtějí nechat očkovat proti chřipce, musejí při nákupu vakcíny v lékárně nebo u lékaře počítat s doplatkem minimálně 37 korun. Pojišťovny totiž ze zákona hradí seniorům pouze 133 korun a očkovací látky, kterých je na českém trhu na výběr pět, stojí od 170 do 260 korun. Netýká se to však obyvatel domovů seniorů a sociálních ústavů, těm očkování hradí stát.

Zdraví lidé mladší 65 let si podle vyhlášky hradí celou vakcínu i její aplikaci, nicméně pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) mohou od října požádat o proplacení částky až do výše 300 korun. Seniorů se to však zatím netýká, pro ně platí povinnost doplatku nad rámec vyhláškou stanovené ceny očkovací látky. ČTK o tom dnes informovalo tiskové oddělení VZP.

"VZP si je vědoma toho, že pojištěnci starší 65 let se mohou cítit znevýhodněni, chceme proto co nejdříve vyřešit, jak proplatit plnou cenu očkovací látky i jim," řekla ČTK Tereza Květoňová z tiskového oddělení VZP.

Podle viceprezidentky České lékárnické komory Leony Štěpkové se nyní lékárníci téměř denně setkávají s rozzlobenými seniory, které doplatky nepříjemně překvapily. "Mezi staršími lidmi se už dříve objevily nepravdivé informace o tom, že pojišťovny hradí seniorům celou vakcínu, to ale platí jen pro obyvatele domovů seniorů a ústavů sociální péče," řekla Štěpková. Podle vyhlášky se obyvatelé ústavů a domovů důchodců podrobují povinnému očkování proti chřipce, které je hrazeno státním rozpočtem.

Ze zákona všechny pojišťovny přispívají 133 korunami nejen lidem nad 65 let, ale i mladším, kteří trpí kardiovaskulární chorobou, cukrovkou léčenou insulinem nebo lidem s vážným onemocněním dýchacího nebo vylučovacího systému.

Vyhláška počítá i s mimořádnou situací, kdy hlavní hygienik může vyhlásit státem hrazené očkování všech rizikových skupin včetně seniorů, kteří nežijí v domovech důchodců. To se ale stává, jen pokud hrozí vážná epidemie chřipky, naposledy se to stalo v roce 2004.

Podle hygieniků je právě podzim ideální dobou pro očkování proti chřipce. V Česku se proti ní očkováním chrání jen asi sedm procent obyvatel, evropský průměr přitom činí 22 procent a unie doporučuje 33 procent.

Při minulé chřipkové epidemii trvající pět týdnů onemocnělo podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta akutní infekcí dýchacích cest více než milion lidí. Každoročně podle Víta až 2000 lidí podlehne komplikacím, které u nich vyvolala právě chřipka.

Leona Heczková