Na tradičním místě před knihkupectvím U Řeháčků na Husově ulici stála již od sedmi hodin dvojice žen s pokladničkou, platem s květinami a letáčky. Konal se 12. ročník veřejné celonárodní sbírky proti rakovině.

„Skupinky dobrovolníků máme kromě Jičína v Železnici, Lomnici nad Popelkou, Semilech, Jilemnici, Novém Bydžově, Lázních Bělohrad, Kopidlnu a Libáni. Pomáhají nám studenti z Masarykovy obchodní akademie, ochotní lidé půjčí stůl, židle,“ uvedla dlouholetá organizátorka sbírky v naší oblasti Mgr. Věra Pourová. Ta zastupuje Centrum zdravého života v Českém ráji a Podkrkonoší, které již několik let úspěšně sbírku organizuje a svým společenským kreditem je zárukou spolehlivosti.

Vloni se vybralo přibližně osmdesát tisíc korun. Letos podle všeho by měl být výtěžek podobný. Přesné číslo budou organizátoři znát až v pátek, kdy budou peníze spočítány.

„Pravidelně rok co rok, když jdu ráno do práce, tak se zastavím a minimálně tu dvacetikorunu dám. Je to na dobrou věc a hlavně zcela konkrétní,“ uvedl jeden z prvních dárců, Petr Hudec z Jičína.

Děvčata z obchodní akademie procházela městem a úspěch měla u střední a starší generace. „Úplně jsme pohořely u našich kolegů. Kluci si dělali legraci, ale dvacku nedali,“ uvedly dívky.

Během deseti minut přišly tři ženy, které do kasičky vsunuly každá stokorunu. Ani kytičku si nechtěly vzít. „Není to častý zjev, ale setkáváme se s tím více a více,“ uvedly studentky.

„Překvapuje nás, že i cizinci, když jdou kolem, přispějí. Němci skoro vždy. Snad ty čtyři tisíce kytiček, které jsme dostali, budou stačit,“ uvedla Věra Pourová. Ta přispěvatelům podává i základní informace o prevenci a léčbě rakoviny.