V první vlně prodávalo město nájemníkům 644 jednotek, za což získalo zatím 205 357 000. Z toho už bylo 40 milionů odsouhlaseno k vydání, například na nákup budovy VZP (17 mil), regeneraci panelových sídlišť (2,4 mil.), rekonstrukci tělocvičen IV. ZŠ (13,4 mil.) a dále na zřízení privatizační kanceláře, daň z převodu nemovitosti (přes šest milionů) či znalecké posudky.


Zbylých 165 milionů korun se radní rozhodli zhodnotit prostřednictvím finančních investic na základě nabídek bank. Nejprve tak bylo vloženo do dvou peněžních ústavů 120 milionů korun, to ale nesplnilo očekávané zhodnocení peněz, protože došlo ke značným výkyvům hodnot portfolia opačným směrem, než bylo očekáváno, mj. z 5,32 na 1,36 % během sedmi měsíců.

Směnky

V listopadu tak bylo rozhodnuto uložit peníze na depozitních směnkách, celkem šlo o 41 milionů korun a úrokovou míru 3,30 procenta, další částka pak byla vložena na účet s pásmovým úročením a ostatní volné prostředky pak na finanční účet s aktuálním úročením 2,05 %.


V závěru roku tak město mělo na účtech peníze v celkové výši zhruba 67 milionů korun (bez finančních investic 120 mil. a prostředků na depozitní směnce 41 mil). Jako úroky z volných finančních prostředků získalo 1,6 mil. korun.


„Chceme, aby nám odborníci navrhli nějaké řešení či změnu, peníze jsou uloženy ve fondech s velmi malou mírou rizika, což samozřejmě znamená, že výnosy nejsou tak velké, jak bychom potřebovali,“ říká místostarosta Richard Koníř.


„Ve výnosech v různých bankách jsou rozdíly, pověřili jsme úřad, aby se tím zabýval, protože zhodnocování nám nepřipadá jako příliš výhodné, je třeba ho optimalizovat,“ doplnil místostarosta Ladislav Brykner.