Zatímco před deseti lety se v jičínské porodnici narodilo ročně 326 dětí, letos jich možná bude tisíc, tedy opět rekordní počet. Loni zde spatřilo světlo světa 788 miminek, v roce 2000 pouze 557. Kromě toho, že nyní rodí silné sedmdesáté ročníky, se na výrazném nárůstu podílí zrušení porodnic v okolí, ale i fakt, že si pacientky dnes samy vybírají, kde přivedou své potomky na svět. „Jezdí k nám ženy z Nymburska, Poděbradska i Mladoboleslavska,“ říká primář gynekologicko porodnického oddělení Oblastní nemocnice Jičín MUDr. Lubomír Voltr. Budoucí rodiče volí nejen podle prostředí, ale i podle pověsti, referencí a dostupných informací například na internetu. Během jednoho dne tak v jičínské porodnici zaznamenají třeba i devět přírůstků.


Kromě porodnosti stoupá i věk rodiček. Z biologického hlediska je optimální rozmezí mezi 20. až 24. rokem ženy, současný trend odložit mateřství na pozdější čas ale hranici posouvá k třicítce, výjimkou nejsou ani matky, které první dítě porodí před čtyřicítkou.

 

Názor odborníka

„První dítě do třiceti, druhé do pětatřiceti, poté už výrazně stoupají rizika vývojových vad,“ doporučuje Lubomír Voltr. V posledních letech se zvyšuje také váha novorozenců. Vliv na tento trend má vyšší váha populace, životní styl a nedostatek pohybu.


Přibývá také vícečetných těhotenství, ta přirozená připadají zhruba na každých osmdesát porodů. Dvojčat je více hlavně díky léčbě neplodných párů.V Jičíně odrodí takových případů více než deset ročně.


Gynekologická obec nyní intenzivně diskutuje o aplikaci císařského řezu na přání ženy. „Pacientce, která by za mnou přišla s takovým požadavkem, bych se toto přání rozhodně snažil rozmluvit. Určitě jsou jiné možnosti, jak zmírnit bolesti a porod urychlit. Navíc po císařském řezu jsou ženy handicapovány pro další gravidity. Například v Sao Paulu tvoří ale tento operační zákrok sedmdesát pět procent porodů,“ uvádí primář jičínské gynekologie.

Jičínská porodnice se v počtu císařských řezů pohybuje mírně pod celorepublikovým průměrem, který činí 19,7 %, v Hradci Králové je to 17,2 % a v Jičíně 16,9. „Dříve byla přitom norma do deseti procent, ale tím, že se zlepšila technika sledování porodů a stavu dětí, přistupuje se dnes při sebemenším příznaku patologie právě k císařskému řezu, těch pak přibývá,“ konstatuje Lubomír Voltr a dodává, že si Česká republika vzhledem k bohaté historii porodnictví a medicíny vede ve světovém porovnání velmi dobře v péči o matku a novorozence.

Zatímco u císařských řezů se odborníci dělí na dva tábory, všeobecná shoda panuje v otázce přítomnosti tatínků u porodů, protože zajišťují psychickou podporu partnerky. „Těší nás, že dvě třetiny otců v Jičíně této možnosti využívají,“ dodává Lubomír Voltr.

Statistika počtu porodů v Jičíně:

 

Počty porodů - první sloupec celkem, prostřední císařskými řezem, pravý kleštěmi: