Přes rok má městská policie radar na měření rychlosti vozidel a čísla, která uvádí jsou alarmující. Za jedenáct měsíců minulého roku změřili strážníci rychlost u 1844 vozidel a 701 řidičů pokutovali. Včera se Deník vypravil na kontrolní měření v Poděbradově ulici v Jičíně nedaleko školy, kde je rychlost omezena na 30 km v hodině, a na druhé místo u přechodu v Popovicích, kde se jednalo o padesátku.

Přestože byli strážníci vidět, nijak se neskrývali, tak řidiči hazardovali a například v Poděbradově ulici jeden z nich dvojnásobně překročil povolenou rychlost.

V pátek 4. dubna bylo změřeno dvaatřicet vozidel a dvěma řidičům byla udělena pokuta. To neznamená, že ostatní jezdili podle vyhlášky, ale jak uvedl velitel městské policie Bc.Karel Juryca, když nejde o velké překročení rychlosti, tak řeší věc domluvou.

Pokuty nejsou cílem

„Nechceme se schovávat, nechceme vybírat pokuty, ale snažíme se přesvědčit řidiče, že se vyplatí jezdit tak, jak se má. Bohužel stává se i to, že nám lidé vynadají nebo se vymlouvají, že pospíchají, protože se někde zdrželi, a podobně,“ uvedl Karel Juryca.

I když mají strážníci Jičín zmapovaný velmi dobře, přesto prosí veřejnost o pomoc s vytipováním míst, kde by měli být se svým radarem viděni.

„Jen občané vědí, kde jsou ona bolavá místa. Není problém nám zavolat a informovat nás. Jenže potřebujeme vědět nejen místo, ale i čas, kdy bychom se tam měli vyskytovat,“ doplnil šéf strážníků.
„Radar mi nevadí. Spíše mi připomene, že se mám krotit, protože člověk nikdy neví, odkud vyletí dítě, a neštěstí je hotovo,“ uvedl jeden z dotázaných řidičů.