Na začátku roku 2001, v době, kdy program začínal, se konala konference, které se zúčastnila koordinátorka celého projektu, profesorka zdejší školy Blažena Frýbová. Uvědomila si, jakou šanci pro zdokonalování cizích jazyků a poznání jednotlivých evropských kultur má, a školu přihlásila. Povinností všech zúčastněných je sehnat si partnerské školy, se kterými budou spolupracovat na projektu, z něhož pak musí prezentovat své výstupy. S finančními výlohami částečně pomáhá grant z evropských fondů.

 

„V letošním roce jsme ve druhé fázi. Jednou za tři roky se na zúčastněných školách koná konference. V těchto dnech je právě u nás. Přijeli delegáti celkem ze čtyř škol - dvou italských, jedné polské a jedné nizozemské. Zatím jsme se z jejich strany setkali pouze s chválou, což nás samozřejmě těší,“ sdělil ředitel MOA ing. Jiří Tajč.

Partneři
Studenti musí mít partnera, který jim ve své zemi v době jejich pobytu zajistí ubytování. Tato reciprocita platí pro celý projekt. Účastníky čekal pestrý program, který pro ně připravila MOA. Italové, Poláci a Nizozemci odjíždí dnes (Sicilští se v Jičíně zdrží až do pondělí). „Uvidíme, jak to bude v dalších letech, ale doufám, že spolupráce potrvá. Vše záleží jen na tom, zda se najdou zájemci z řad studentů i učitelů, kteří budou ochotni na projektu spolupracovat,“ doplnil ing. Jiří Tajč.