Dvacet tisíc korun dá město společnosti ČD reality za získání podmínek pro výběrové řízení na rekonstrukci vlakového nádraží v Jičíně. O připravovaném záměru se radnice dozvěděla v polovině prosince, a protože se od loňska zabývá myšlenkou vytvoření společného terminálu autobusové i vlakové dopravy právě přebudováním jičínského nádraží, začala se ihned o plán zajímat. Marně. Bez povinného poplatku neměla šanci údaje o budoucím dění získat.

Nevole na radnici

Postup vzbudil na městském úřadě nevoli. „Jiným způsobem nemáme možnost informace získat, buď budeme projekt ignorovat, nebo zaplatíme, je to zvláštní a nehorázné, ale nemáme jinou šanci,“ uvedl místostarosta Richard Koníř. Jičínští mají informace, že se projekt týká právě pozemků, s nimiž počítali na vytvoření společného terminálu.


O této myšlence hovořil starosta ing. Martin Puš před více než rokem s představiteli Českých drah, kteří v Jičíně pořádali seminář, a záměr společného terminálu tehdy získal podporu obou partnerů. Zdroj financování pak chtěli získat z peněz Evropské unie. Pak však jednání utichla a po roce je opět vše jinak.

Podklady

„Podklady si koupíme, nemůžeme si dovolit, aby došlo k nějakému nakládání s pozemky, když máme zájem vybudovat na nich autobusové nádraží,“ dodal místostarosta Ladislav Brykner. Firma ČD reality vypsala výběrové řízení na rekonstrukci, chtějí vybrat partnera pro přípravu, realizaci a rozvoj železniční stanice Jičín, a takto vyhledá nejvhodnějšího zájemce.


„Nevíme, zda jde o drobné úpravy či výraznější modernizaci, kterou by nádraží potřebovalo, a nemůžeme si dovolit přijít o možnost do projektu vstoupit kvůli 20 tisícům korun,“ doplnil Ladislav Brykner.