Masarykova obchodní akademie (MOA) byla pověřena organizací krajského kola soutěže v psaní na klávesnici počítače, v korekturách textu a wordprocessingu, což je úprava textu v počítačovém programu. Zadání vypracoval Státní těsnopisný ústav pro celou republiku. Do soutěže postoupilo 37 studentů, ale jen někteří se zúčastnili klání ve všech disciplínách.

Dvaatřicet jich soutěžilo v psaní na klávesnici, deset ve wordprocessingu a třináct v korektuře textu. Tři nejlepší z každé disciplíny mají šanci uspět v celorepublikovém kole jež se uskuteční v dubnu v Novém Bydžově. „Je to pro nás prestižní záležitost a jsem rád, že se podařilo soutěž zorganizovat ke spokojenosti jak účastníků, tak hodnotitelů,“ uvedl ředitel MOA ing. Jiří Tajč.

Převaha dívek

Z celkového počtu účastníků bylo pouze devět chlapců. To, že organizace klapala na jedničku, potvrdila i studentka Monika Svobodová z novobyd〜žovské obchodní akademie: „Je to zde příjemné a jsem ráda, že jsem mohla Jičín navštívit.“


Soutěžící měli sice veškerou kvalitní techniku k dispozici z pořádající školy, ale přesto si mnozí přivezli vlastní počítače a většina z nich klávesnice a myši. „Jsou na ty své zvyklí a nic nebrání tomu, aby na nich tady pracovali,“ uvedla profesorka Petryšínová.

Podpora soutěže

O zdar soutěže se přičinily svou podporou Krajský úřad v Hradci Králové a město Jičín. „Učím na náchodské obchodní akademii a v této škole jsem poprvé,“ uvedla ing. Zlata Rejová a dodala: “Asi to už udělali jiní, ale musím poděkovat. Je o nás vzorně postaráno a je tu příjemná atmosféra. Dík.“


Snad každá škola měla někoho, na koho sázela, že by mohl uspět. U jičínských studentů to byla podle profesorky Evy Petryšínové Jana Hloušková. A jak to dopadlo? V korektuře získala 1. místo Lenka Novotná z Obchodní akademie v Trutnově s celkovým počtem bodů 7250, Eva Kuželová z MOA Jičín se umístila počtem bodů 6250 na třetím místě.

Ve wordprocessingu vybojoval 1. místo Tomáš Hanuš z OA Trutnov se 157 body. Třetí disciplínou byl opis. V něm se na první místo propracoval Tomáš Patočka z OA v Hradci Králové se 443 čistými úhozy za minutu.


Druhé místo a pomyslná stříbrná medaile patří Janě Hlouškové z MOA, jejíž rychlost psaní je 376 úhozů za minutu.

Názory

Tomáš Hanuš celou soutěž zhodnotil následovně: „Jsem na 3. soutěži. Líbilo se mi tu, je tu dobrá organizace, pěkná škola a žádný chaos. Jo a taky tu mají dobré bagety. Ne teď vážně, jsem spokojen i s cenami. Jinde dávají to co už má každý doma.“ Spolu s ním přijela soutěžit i Lenka Novotná, která má následující názor: V téhle škole se mi líbí. Mají to dobře zorganizované. Ale vadil mi špatný výběr korektury. Jinak to bylo v pohodě. S umístěním jsem spokojená.“ Doprovodem této dvojice byla Jana Havlíková z OA Trutnov: „Byla jsem tu poprvé a velmi se mi líbila škola. S profesory se známe, takže to bylo takové pohodové, ale náročné byly opravy.Takovýhle úspěch mají pouze ti studenti, kteří se tomu věnují doma ve svém volném čase.


Jan Praus, MOA Jičín
Příprava byla celoživotní díky předchozímu psaní. Bylo to těžké jako obvykle, horší pro mě byla nervozita. Těsně před psaním mi ztuhly prsty, to bylo asi nejhorší.

Eliška Přibylová, MOA Jičín
Příprava byla spíš komunikace s přáteli po netu. Zkoušela jsem si pár opisů, ale nechala jsem to z větší části náhodě.Myslím si, že organizace byla dobrá, podílela se na ní celá škola včetně studentů. Konkurence je veliká, ale dala jsem do toho všechno. Pro mě není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.


Výsledkovou listinu naleznete na webu v souvisejím článku vpravo od tohoto článku.