Za korunu ne

Podle původní smlouvy schválené loni v říjnu před komunálními volbami se pozemky měly prodávat na základě znaleckého posudku za cenu v místě a čase obvyklou a stavby převádět za korunu. Proti prodeji za korunu vznesl námitku úřad pro hospodářskou soutěž. Město pak jednalo s americkou společností o uzavření dodatku. První návrh Američané odmítli, nyní souhlasí. Teď ale dokument odmítli zastupitelé. Podle některých je v rozporu se zájmy města. Kritiku vzbudilo i to, že dvoumiliardový projekt není řešen jako samostatný bod, ale jako součást mnoha majetkových záležitostí.


Podle dodatku by měly být stavby převedeny za tržní cenu, od které budou odečteny náklady na případnou demolici a infrastrukturu. „Jejich výši nikdo v tuto chvíli nedokáže upřesnit, problematické bude i stanovení tržních cen, když se takové nemovitosti v Jičíně neprodávají,“ upozornil bývalý místostarosta Jiří Vitvar. Podle tajemníka městského úřadu Petra Bareše situaci stále komplikuje nedostatek podkladů pro stanovení kupní ceny, protože nedošlo zatím k přesnému vymezení předmětů prodeje. Dodatek se tak snaží zpřesnit konstrukci kupní ceny. „O podmínkách budou vždy jednat zastupitelé, v tuto chvíli nemůžeme znát na některé otázky odpovědi. Dodatek je poplatný současným znalostem, smlouva nemůže být určitější,“ uvedl.

Oddělení hotelu

„Nemovitosti se měly převádět za korunu, nyní je chceme prodat za tržní cenu, od které odečteme náklady na případné demolice, což je pro město výhodnější. Hlavní rozhodování se bude odehrávat vždy u jednotlivých kupních smluv na objekty. Postoji některých zastupitelů nerozumím,“ uvedl starosta Martin Puš s tím, že za poslední dva roky se o kasárna ani hotel Start nezajímal žádný jiný investor.

Náklady na projektovou dokumentaci na oddělení sportovní a ubytovací části hotelu Start, která má být hotová do 6 týdnů, a samotné úpravy za pěti milionů bude hradit město. „Stejně bychom si materiál objednali, protože oddělení potřebujeme, pokud hotel chceme prodat,“ dodává starosta Martin Puš. Záměr na prodej největšího jičínského hotelu bude vyvěšen a přihlásit se mohou i další zájemci. „Město by si mělo najmout právní kancelář, která se zaváže hájit zájmy města, aby už nevznikala taková amatérská díla a my nemuseli řešit jejich následky,“ dodal Jiří Vitvar.