Paní Marie se narodila 2. února 1908 ve Vršcích, pracovala v zemědělství. Koníčkem jí po celý život bylo šití, miluje květiny a ráda pozoruje ptactvo. Pochází ze šesti dětí, z nichž zůstala už sama. Vdala se ve svých dvaadvaceti letech a přestěhovala se do Jičína. S manželem si pořídili dvojčata – dvě holčičky a syna. Po celý život žili skromně, rádi chodili na houby a borůvky a věnovali se rodině.


Paní Maruška si stále udržuje štíhlou postavu, a i když jí už oči neslouží, pořád sleduje oblohu, obdivuje rozkvetlou zahrádku.

Oblíbená dechovka

Televizi jí nahrazuje rádio, a nejraději poslouchá dechovku. Každému doporučuje střídmost v jídle, sama má nejraději pokrmy z brambor, obyčejné polévky a kynuté buchty a koláče. Dopřává si denně kávu a neodmítne ani malou štamprličku. Je stále čilá, po bytě se pohybuje sama, ale na procházku už by se nepustila. Pobolívají ji nohy a špatně se jí dýchá. Má radost z pěti vnoučat a 8 pravnoučat. A jaký je její recept na dlouhověkost? Nepřejídat se, žít skromně, hodně chodit do přírody, mít dostatek práce a stále úsměv na líci.


Obrovskou radost oslavenkyni způsobila gratulace od jičínského starosty Martina Puše i návštěva ředitele Okresní správy sociálního zabezpečení v Jičíně ing. Jiřího Bílka. Deník jí vyřídil srdečné pozdravy od čtenářů.