Podle sdělení MUDr. Milana Růžičky z jičínské polikliniky je na úvaze každého lékaře, zda se k protestu připojí. On sám je sice se současným stavem v našem zdravotnictví nespokojen, ale stávkovat nebude. „Nejsem přesvědčen, že by došlo k výrazné změně, tu nepřinesla výměna ministra ani předchozí protesty,“ uvedl. Pro pacienty tak bude dnes k dispozici od 7 do 12 a odpoledne pro objednané případy.


Na jičínské poliklinice budou dnes akutní péči zajišťovat MUDr. Růžičková, MUDr. Šanda a MUDr. Kráslová. Lékaři v Hořicích protestní akci podporují, ale své ordinace zavírat nebudou. Každoroční korunové navýšení takzvané kapitace je podle jejich slov nedostačující.

Nesouhlas s reformou

Revmatoložka a obvodní lékařka Zdenka Kvapilová stávkovat nebude a dveře její ordinace budou otevřeny tak jako v jiné dny. Stávku podporuje, ale nesouhlasí s reformou, která přidá lékařům spoustu práce, a přitom ani korunu navíc. „Proč nepřevezmeme fungující systém ze Švédska nebo z Rakouska?“ ptá se.


Praktický lékař Václav Macák protestní akci podporuje, ale ordinaci neuzavře. Situace v resortu se mu nelíbí už několik let. Souhlasí, aby pacienti v ordinacích platili, aby šlo více prostředků do zdravotnictví, ale ne touto cestou, která je nastavená.

Opožděné platby

Oční lékař Ivan Novák zatím s opožděnými platbami problémy nemá, ty spatřuje spíše v systémové změně zdravotnictví, které dosud nenastaly. „Kolegy, kteří mají opožděné platby, podpořím, je zlé, když nemají z čeho platit nájmy a faktury. Převážná část z nás nemá žádné rezervy, abychom mohli žít z finančních úspor,“ dodal.

Praktické lékařce Leoně Vorlové v Nové Pace hrozí v brzké době značné existenční problémy. Kapitace, která se zvyšuje každým rokem s inflací pouze o jednu korunu u každého pacienta, je nedostatečná. Inflace a nárůst nákladů v ordinaci stoupá a už půl roku musí provoz dotovat z vlastních prostředků. Protestu lékařů se z Nové Paky zřejmě nikdo nezúčastní. Lékařka Anna Škeříková, která zastupuje i doktorku Hanu Hájkovou (nyní na dovolené), bude dnes ordinovat. Praktičtí lékaři Václav Třebeška a Milada Frýbová zatím nejsou rozhodnuti a MUDr. Darina Hepová jednoznačně prohlásila, že do stávky nejde. „Zúčastním se, až bude hůř,“ říká MUDr. Tomáš Roučka, kterého dnes rovněž naleznete v ordinaci.