Kropenatým poslům jara, kteří v těchto dnech po návratu z teplých krajin obsazují hnízdní budky, nebylo pochopitelně zkřiveno ani peříčko.

Pamětníci si vzpomenou, že tlučení špačků je jedna ze staročeských vesnických her. Mladí ekologové z jičínské Čtyřky se ji naučili během ekologického kurzu 7.A v Pobytovém středisku ekologické výchovy PALETA v Oucmanicích u Brandýsa nad Orlicí. Bylo otevřeno v polovině minulého roku po nákladné rekonstrukci starého vesnického statku a patří bez nadsázky k pýchám Pardubického kraje. Pro naše žáky jsme vybrali program „Polem nepolem“, který je zaměřený právě na poznání tradičního způsobu života na české vesnici.

Po ubytování na pěkných pokojích s příznačnými názvy Paseka, Lesík, Mraveniště, Brčálník, Rákosník, Holubník a Hnízdo jsme se sešli v učebně Sýpka, kde se nám představili lektoři střediska Radka Urbánková, Iva Michalcová, Michaela Míkovcová a Miroslav Míkovec. Luštěním tajenky křížovky jsme sami rychle poznali většinu míst ve středisku. Zaujala ochočená vietnamská prasátka Kvík a Paša. Někteří si každé ráno dobrovolně přivstali a pomáhali panu správci o ně pečovat.

Aktivity

Následovala aktivita Živá a mrtvá voda, kdy jsme z lístků rozmístěných po středisku poznávali způsoby znečištění vody. Filtrovali jsme vodu přes písek a prohlédli jsme si zdejší kořenovou čističku odpadních vod. Přiložili jsme i ruku k dílu a zbavili ji nežádoucích druhů rostlin. Večerní simulační hra Jezero nám ukázala, že vzájemná spolupráce je i finančně výhodnější než soupeření.

Následující den dopoledne jsme poznávali stará vesnická řemesla a odpovídající nástroje. Dokonce jsme si sami vyráběli máslo, jogurt a sýr. Do pece jsme pak donesli vlastnoruční domácí chléb a placky. Následně jsme vyřešili kriminální zápletku nazvanou „Případ: Kompost“.

Nečekaný návrat zimy s chumelenicí zkrátil nejen praktický výzkum kompostu v terénu, ale způsobil, že i venkovní pícka nedokončila úspěšně svoje dílo. Ke slovu musela přijít moderní trouba. Placky pak chutnaly ihned, chléb vypadal také lákavě, ale ten jsme nechali uležet až na poslední den. Večer byl ve znamení léčivých bylin. Vyrobili jsme si bylinkové mýdlo a Sýpka se proměnila na čajovnu. Ve skupinách jsme si uvařili různé čaje a pozvali spolužáky na jejich ochutnávku a příjemné posezení.
Chladné, ale nádherně slunečné počasí provázelo náš celodenní výlet.

Po prohlídce statku v Sudislavi jsme cestou hledali podle fotografií zajímavá místa a sestavovali z písmen na nich nápis. Lanová dráha v lese představovala model povodí Divoké a Tiché Orlice i s přítokem Třebovkou. Prověřili jsme si zeměpisné znalosti měst, která na těchto tocích leží, a především jsme po lanech napjatých mezi stromy tyto „řeky“ zdolávali. Následně jsme skutečně sešli do hlubokého údolí Tiché Orlice a přes obce Bezpráví a Perná směřovali do Brandýsa nad Orlicí.

Hra

Společně jsme úspěšně získali rozsáhlý statek ve stejnojmenné simulační hře. Zastavili jsme se i na místě, kde se před nuceným odchodem z vlasti ukrýval Jan Ámos Komenský. Sportovně založení jedinci vystoupali na hrad, většina se ale posilnila v místní vyhlášené cukrárně.

Poslední den pobytu zahájily „Hry na vsi“ - cvrnkali jsme kuličky, házeli drápky a tloukli ony špačky z nadpisu článku. Mimochodem, tato hra vyžaduje dokonalý postřeh a hodně zručnosti. Přesnídávka z místních zdrojů (jablko, mrkev) doplněná našimi vlastními výrobky (chléb, sýr, máslo, jogurt) se změnila ve slavnostní závěrečnou hostinu.

Podle ohlasů se kurz účastníkům velmi líbil. Chtěli bychom i touto cestou všem na Paletě v Oucmanicích poděkovat.

Není divu, že sotva otevřené středisko má termíny obsazené velmi dlouho dopředu. Pokud bude u nás ve škole dostatek zájemců o volitelný před〜mět ekologické praktikum, jsme již objednáni a pojedeme za rok zase. František Kynčl