Zasloužený obdiv sklízel včera dopoledne od početného davu procházejícího Valdickou branou sporý muž, který z plošiny Technických služeb cosi připevňoval na svod hromosvodu. „To jsou červi, nojo, jsou to červi,“ bylo slyšet od přihlížejících.

„Při opravě kamenných stěn Valdické brány v roce 1999, kdy byly odborně opraveny spáry i veškerý povrch zvětralého pískovce, překvapil akademický architekt Karel Kerel svým nálezem. V kaverně narušeného zdiva vysoko nad zemí kvetla rostlinka mateřídouška,“ uvedla památkářka Lenka Nyklová.

Možná, že tehdy vznikl nápad, jak zabránit různým vandalům lézt po svodu hromosvodu a zároveň vytvořit zajímavé umělecké dílo nikoliv rostlinného charakteru, ale z říše živočišné. Umělecký kovář Jaroslav Válek se nápadu chytil a vykoval hmyz, který byl včera umístěn na věž. Jedinečné umělecké dílo připomíná chuchvalec chlupatých červů a zároveň jde o unikátní ochranu před vandaly.

„Nemám rád sériovou výrobu. Tento úkol mě zaujal svojí jedinečností a zároveň praktickým využitím,“ uvedl kovář. Ano, stačilo by omotat svod ostnatým drátem, ale pohádkové město a jeho dominanta si zaslouží noblesní řešení. A to se stalo. Výtvarné dílo stálo město neuvěřitelných pár tisíc, takže se podle slov mnoha odborníků z branže spíše jedná o sponzorský dar.

„Je zajímavé, že taková ochrana před vandaly ještě nikoho nenapadla,“ uváděli přihlížející. „Nevím, zda tomu tak je. Ono máloco tady již nebylo,“ uvedl Jaroslav Válek. Ten vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově (1995) v ateliéru akademického sochaře Jana Mastníka – obor kovář.

Občané Jičína znají z Válkových prací například dveře a okenice na kapli svaté Máří Magdaleny na Zebíně, které vytvořil tak, aby zachoval památce génia loci. Na zámeckém nádvoří v Jičíně navrhl a vykoval součást nové kompozice kolem kašny, ale spolupracuje také na rekonstrukci některých secesních prvků na opravované budově Hotelu Praha na Husově ulici. Unikátní „chuchvalec chlupatých červů“ je jednou z mála nových plastik ozvláštňujících město.

Umělec zodpoví případné dotazy na jara.valek@seznam.cz.