Již od čtvrtka 31. května mohli obyvatelé města obdivovat zprvu jednotlivá historická vozidla, která se sjížděla do kempu Rumcajs na tradiční třiadvacátý ročník Ceny Prachovských skal aneb Veteránem Českým rájem. Akce pořádaná Veteran Car Clubem Jičín ve spolupráci s městem Jičín a Dolním Bousovem za přispění mnoha organizací a společností byla letos opět mezinárodní se zařazením do sportovního kalendáře FIVA. „Naším úmyslem bylo přivézt vozidla vyrobená do roku 1960. To se nám skutečně podařilo, protože se přihlásila šedesátka posádek s vozy, mezi nimiž jsou nejstarší Chenard – Walker z roku 1912 a Ford T z roku 1919,“ uvedl za pořadatele Roman Davídek.

Auta místo trhu

Místní i chalupáři rádi oželeli část sobotního trhu, jehož místo zaplnily vozy často málo či vůbec neznámých značek a provenience. Uspěch měla i plejáda jasně červených aerovek, z Německa přijela posádka na strojích Brenabor, Hansa Loyd a dalších.
Vlastnímu soutěžnímu klání byla věnována sobota. Z Valdštejnova náměstí vozy vyjížděly v jednominutových intervalech za doprovodu Evergreen Dixieland Bandu z Nové Paky na trasu dlouhou přibližně sto kilometrů. Ta byla na hodinu přerušena obědem v Dolním Bousově, kde byla zároveň na tamním náměstí zorganizována jízda zručnosti. Posádky se během cesty mohly kochat pohledem na Hrubou Skálu, Trosky, zavítaly do Mladějova a sobotu ukončily opět v kempu Rumcajs.

Projížďka rájem

Včerejší program byl koncipován jako projížďka Českým rájem na zámek Sychrov, kde proběhla divácká soutěž elegance. Podle letmého průzkumu se motoristům celá akce velice líbila, ostatně mnozí sem jezdí pravidelně, a spokojeni byli i pořadatelé ze značného zájmu jak samotných majitelů veteránů, tak publika, které přihlíželo přehlídce nádherných vozů prakticky podél celé trasy, kterou historické stroje projížděly.
Výsledky soutěže přineseme v úterním vydání Jičínského deníku 5. června na sportovní stránce.