VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nahlédnutí do historie jičínských skautů

JIČÍN - Letos si připomínáme 95. výročí založení prvého junáckého oddílu. Osmou část výpisků z kronik připravil Jaroslav Drozen

1.11.2007
SDÍLEJ:

Skautský sraz župy.Foto: Archiv jičínských skautů

Rok 1969

Středisko pořádalo 1. března 1969 na Čeřovce zimní závody hlídek v disciplínách: střelba z luku, morseovka, první pomoc, jízda na saních, uzlování, stopy, řezání dřeva a rozdělání ohně. Závodu se mimo jiné účastnili Horáčkové, Forbelská, Novotná, Kůtová, Bauchmanová, Ujková, Zikmund, Petráň, Stránský, Bareš, Rejlek, Petráň, Roďan.


24. března přijalo valné shromáždění OFDM Junáka za řádného člena OFDM a zastupováním byli pověřeni bratři Drozen a Fric, bratr Vondráček zastupoval v Okresním výboru Národní fronty. V průběhu roku bylo pořádáno několik polodenních i celodenních výletů do přírody. Akcí se průměrně zúčastňovalo po 20 členech. Vůdcovské zkoušky složili ses. Iva Špínová a Marie Bučinová, bří. Václav Hošek, Mirek Jirouš, Luboš Dlouhý sen., Vláďa Stránský. Okresní závody byli v Lázních Bělohrad a vlčata obsadila 1. a 5. místo.

Hlavní činnost byla zaměřena na přípravu letních táborů a byla to práce nemalá, protože byl nedostatek tábornického materiálu, hlavně stanových pláten. Přesto středisko uskutečnilo následující tábory: 1. dívčí oddíl u hradu Kosti, účast 30 skautek a světlušek za vedení Ivy Špínové a Marie Bučinové. Po děvčatech zde tábořila i vlčata za účasti 44 členů, s pěti vedoucími pod vedením Jaro Frice – Akely. Na tomto táboře natočila televize krátký šot ze života vlčat. 2. dívčí oddíl tábořil u Chrudimi za účasti 20 skautek za vedení Majky Patrné, 1. a 5. oddíl junáků u Janova za účasti 28 členů pod vedením Václava Hoška – Bobra, Mirka Jirouše – Rosomáka a Zdeňka Pokorného – Baryka.

Častým hostem tohoto tábora býval pan prezident arm. gen. Ludvík Svoboda. Všechny tábory byly v délce tří neděl. Na táborech byly skládány odborné zkoušky, nováčkovské zkoušky, sliby nováčků a pod. Šest členů absolvovalo zkoušku Tří orlích per a pět členů absolvovalo Oblastní lesní školu. Okresních závodů v Nové Pace se účastnilo 30 členů, vlčata se umístila na 1. místě, skautky na 2. místě. Středisko uspořádalo mikulášskou nadílku s programem za účasti 120 členů. Měli jsme přislíbeno od HČNV, že nám povolí výstavbu nové klubovny v areálu vchodu divadla na Čeřovce, uspořádanou v akci „Z“.


Na celostátní akci Junáka Milion hodin republice bylo odpracováno 3200 hodin na úpravě vchodu na Čeřovce do rezervace, vnitřní úpravě klubovny dolní a Orlího hnízda, jež nám byly vráceny ČSM, úklid motocyklového závodiště, výrobě podsad a pod.

Žeretice samostatné

Na oddílové schůzi se oldskauti ze Žeretic 18. července 1969 dohodli, že se osamostatní, (jedná se o 3. odd. vedený Romanem Valentou), odtrhnou od Jičína a spolu s křesťanským oddílem ze Žlunic utvoří samostatné středisko Lom Žeretice – Žlunice.
Usnesením z 11. listopadu 1969 se zrušila OFDM a vytvořila SODM (rada Sdružení organizací dětí a mládeže). Ze závěrů PUV KSČ ze dne 17. listopadu 1969 a 20. ledna 1970 bylo projednáno budování jednotné masové dobrovolné organizace dětí a mládeže ČSSR, budoucího SSM.

Rok 1970 – konec

24. ledna 1970 složili vůdcovské zkoušky v Nové Pace Jaroslav Drozen a ing. Joža Stránský. 12. března bylo ustavující zasedání OV SODM, za Junáka byli navrženi Luba Dlouhý, Václav Hošek, František Palas a Jaroslav Klacek. Tito zástupci se rozhodli, že k přípravě sjednocení nepřispějí. Vůdcové junáckých středisek na okresním sněmu 8. června rozhodli, že skauti do Pionýra nevstoupí. Postupně bylo politickými orgány rozhodnuto, že Junák od září přestává existovat.


Děvčata tábořila na Brdu pod vedením Ivy Špínové a Marie Bučinové. Skauti 1. oddílu pod vedením bří. Stránských v lomě pod Leštinou a Fric – Akela spolu s Jiroušem – Rosomákem vedli tábor vlčat pod Zvičinou. Letní tábory objížděl soudruh Fous – tajemník OV NF a soudruh Novotný Rud. – předseda SSM. Zjistili, že vedoucí Junáka ztratili zájem o práci v Pionýru. Mnozí činovníci Junáka byli perzekuováni, zejména propuštěním ze státních služeb a zbavením zaměstnání. V jičínském středisku to byli Ladislav Vondráček, Jaroslav Drozen, Josef Bučina a Václav Bauchner.
Poznámka: Snímky bez popisků ukazují táborový život v první polovině 20. století.

1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODAVAČ/-KA MASA A UZENIN - pracoviště Hořice., V případě zájmu volejte na tel.: 777 315 890 p. Slavík, Požadujeme příjemné a profesionální vystupování, praxi s prodejem masa a uzenin výhodou, zodpovědné a samostatné jednání., Nabízíme nástup možný ihned, pracovní poměr na dobu určitou, slušné jednání, práci v čistém a příjemném prostředí rodinné firmy, jistotu měsíčního příjmu fix a prémie z obratu, zaměstnanecké slevy na prodávaný sortiment, směnný provoz.. Pracoviště: Jaroslav slavík - řeznictví u slavíků, Palackého náměstí, č.p. 78, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Jaroslav Slavík, +420 777 315 890.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ/-KA - APLIKÁTOR/-KA FOUKANÉ TEPELNÉ IZOLACE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/-KA - APLIKÁTOR/-KA FOUKANÉ TEPELNÉ IZOLACE, Požadujeme řidičský průkaz skupiny C, trestní bezúhonnost, manuální zručnost, spolehlivost a chuť pracovat. , , V případě zájmu kontaktujte pana Leoše Kubáta na telefonním čísle 773 597 670.. Pracoviště: Izotrade s.r.o. - sběř, 507 03 Vysoké Veselí. Informace: Leoš Kubát, +420 773 597 670.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 17 000 Kč

Stavební zámečníci Zámečník/-ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁMEČNÍK/-CE - pracoviště Valdice., V případě zájmu posílejte životopisy na e-mail: novotna@staving.cz, tel.: 493 592 731 p. Vávra., Požadujeme vyučení v oboru zámečník, praxe v oboru výhodou, svářecí průkaz, flexibilitu, spolehlivost, manuální zručnost, ŘP sk. B podmínkou, ŘP sk. C výhodou., Nabízíme PP, nástup dle dohody, mzda + měs. prémie, dovolená navíc, stravné.. Pracoviště: Staving, spol. s r.o., Jičínská, č.p. 66, 507 11 Valdice. Informace: Vávra, +420 493 592 731.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: PRODAVAČ/-KA, Na tuto pozici hledáme dvě pracovní síly., Požadujeme vyučení v oboru "Prodavač/ka". , Nástup je možný ihned. , V případě zájmu kontaktujte paní Hanu Motyčkovou na telefonním čísle 724 993 727 nebo na e-mailové adrese reznictvi.motycka@seznam.cz, případně je možné dostavit se přímo do obchodu Řeznictví a uzenářství U Motyčků (Palackého 99, Jičín - Holínské Předměstí).. Pracoviště: Řeznictví a uzenářství u motyčků s.r.o. - jičín, Palackého, č.p. 99, 506 01 Jičín 1. Informace: Hana Motyčková, +420 724 993 727.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobové fotky ukazují, jak se žilo ve městech a obcích regionu za Československa. Unikátní seriál ve vašem Deníku najdete každý pátek.

Jakých událostí byly svědkem skály tyčící se nad vesnicí?

Zákrok proti nebezpečnému pachateli v prostorách terminálu pardubického letiště. Policisté trénovali zákrok v neobvyklém prostředí.
10

Střelba i rvačka o kufr. Letištní terminál se změnil v bojiště

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 22. až 23. května 2018.

Hořické náměstí bylo nečekaně uzavřeno. Zalíbilo se tu včelám

Hořice – Profesionální hasiči z Hořic byli zavoláni k likvidaci včelího roje na veřejném prostranství, konkrétně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Řidiče potrápily kolony. Nehoda kamionů ochromila provoz

Mžany – Hodinu po včerejší půlnoci vyjížděli profesionální hasiči z Hořic k dopravní nehodě do Mžan, části obce Dub.

Dvě stě dvacet dětí v kraji hledá mámu a tátu

Jičínsko – Staň se náhradním rodičem, to je název kampaně, která má za cíl informovat veřejnost a oslovit nové zájemce o pěstounskou péči.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT