VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nahlédnutí do historie jičínských skautů

JIČÍN - Letos si připomínáme 95. výročí založení prvého junáckého oddílu. Osmou část výpisků z kronik připravil Jaroslav Drozen

1.11.2007
SDÍLEJ:

Skautský sraz župy.Foto: Archiv jičínských skautů

Rok 1969

Středisko pořádalo 1. března 1969 na Čeřovce zimní závody hlídek v disciplínách: střelba z luku, morseovka, první pomoc, jízda na saních, uzlování, stopy, řezání dřeva a rozdělání ohně. Závodu se mimo jiné účastnili Horáčkové, Forbelská, Novotná, Kůtová, Bauchmanová, Ujková, Zikmund, Petráň, Stránský, Bareš, Rejlek, Petráň, Roďan.


24. března přijalo valné shromáždění OFDM Junáka za řádného člena OFDM a zastupováním byli pověřeni bratři Drozen a Fric, bratr Vondráček zastupoval v Okresním výboru Národní fronty. V průběhu roku bylo pořádáno několik polodenních i celodenních výletů do přírody. Akcí se průměrně zúčastňovalo po 20 členech. Vůdcovské zkoušky složili ses. Iva Špínová a Marie Bučinová, bří. Václav Hošek, Mirek Jirouš, Luboš Dlouhý sen., Vláďa Stránský. Okresní závody byli v Lázních Bělohrad a vlčata obsadila 1. a 5. místo.

Hlavní činnost byla zaměřena na přípravu letních táborů a byla to práce nemalá, protože byl nedostatek tábornického materiálu, hlavně stanových pláten. Přesto středisko uskutečnilo následující tábory: 1. dívčí oddíl u hradu Kosti, účast 30 skautek a světlušek za vedení Ivy Špínové a Marie Bučinové. Po děvčatech zde tábořila i vlčata za účasti 44 členů, s pěti vedoucími pod vedením Jaro Frice – Akely. Na tomto táboře natočila televize krátký šot ze života vlčat. 2. dívčí oddíl tábořil u Chrudimi za účasti 20 skautek za vedení Majky Patrné, 1. a 5. oddíl junáků u Janova za účasti 28 členů pod vedením Václava Hoška – Bobra, Mirka Jirouše – Rosomáka a Zdeňka Pokorného – Baryka.

Častým hostem tohoto tábora býval pan prezident arm. gen. Ludvík Svoboda. Všechny tábory byly v délce tří neděl. Na táborech byly skládány odborné zkoušky, nováčkovské zkoušky, sliby nováčků a pod. Šest členů absolvovalo zkoušku Tří orlích per a pět členů absolvovalo Oblastní lesní školu. Okresních závodů v Nové Pace se účastnilo 30 členů, vlčata se umístila na 1. místě, skautky na 2. místě. Středisko uspořádalo mikulášskou nadílku s programem za účasti 120 členů. Měli jsme přislíbeno od HČNV, že nám povolí výstavbu nové klubovny v areálu vchodu divadla na Čeřovce, uspořádanou v akci „Z“.


Na celostátní akci Junáka Milion hodin republice bylo odpracováno 3200 hodin na úpravě vchodu na Čeřovce do rezervace, vnitřní úpravě klubovny dolní a Orlího hnízda, jež nám byly vráceny ČSM, úklid motocyklového závodiště, výrobě podsad a pod.

Žeretice samostatné

Na oddílové schůzi se oldskauti ze Žeretic 18. července 1969 dohodli, že se osamostatní, (jedná se o 3. odd. vedený Romanem Valentou), odtrhnou od Jičína a spolu s křesťanským oddílem ze Žlunic utvoří samostatné středisko Lom Žeretice – Žlunice.
Usnesením z 11. listopadu 1969 se zrušila OFDM a vytvořila SODM (rada Sdružení organizací dětí a mládeže). Ze závěrů PUV KSČ ze dne 17. listopadu 1969 a 20. ledna 1970 bylo projednáno budování jednotné masové dobrovolné organizace dětí a mládeže ČSSR, budoucího SSM.

Rok 1970 – konec

24. ledna 1970 složili vůdcovské zkoušky v Nové Pace Jaroslav Drozen a ing. Joža Stránský. 12. března bylo ustavující zasedání OV SODM, za Junáka byli navrženi Luba Dlouhý, Václav Hošek, František Palas a Jaroslav Klacek. Tito zástupci se rozhodli, že k přípravě sjednocení nepřispějí. Vůdcové junáckých středisek na okresním sněmu 8. června rozhodli, že skauti do Pionýra nevstoupí. Postupně bylo politickými orgány rozhodnuto, že Junák od září přestává existovat.


Děvčata tábořila na Brdu pod vedením Ivy Špínové a Marie Bučinové. Skauti 1. oddílu pod vedením bří. Stránských v lomě pod Leštinou a Fric – Akela spolu s Jiroušem – Rosomákem vedli tábor vlčat pod Zvičinou. Letní tábory objížděl soudruh Fous – tajemník OV NF a soudruh Novotný Rud. – předseda SSM. Zjistili, že vedoucí Junáka ztratili zájem o práci v Pionýru. Mnozí činovníci Junáka byli perzekuováni, zejména propuštěním ze státních služeb a zbavením zaměstnání. V jičínském středisku to byli Ladislav Vondráček, Jaroslav Drozen, Josef Bučina a Václav Bauchner.
Poznámka: Snímky bez popisků ukazují táborový život v první polovině 20. století.

1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 120 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA, V případě zájmu volejte na tel.: 605 453 795 nebo se dostavte osobně na pracoviště., Nabízíme: mzdu Kč 90,- čistého, zaměstnání na dobu neurčitou, oběd a večeře zdarma.. Pracoviště: Michal žižka - pracoviště restaurace bohema, náměstí Jiřího z Poděbrad, č.p. 157, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Michal Žižka, +420 605 453 795.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) PROGRAMÁTOR/-KA - OPERÁTOR/-KA CNC - ELEKTROEROZIVNÍ OBRÁBĚNÍ/ LASER. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROGRAMÁTOR/-KA - OPERÁTOR/-KA CNC - ELEKTROEROZIVNÍ OBRÁBĚNÍ/ LASER, V případě zájmu kontaktujte paní Zlatu Fofovou na e-mailové adrese Fofova.Zlata@fmttooling.cz nebo na telefonním čísle 602 687 619., , Náplň práce:, programování a obsluha 5-ti osých drátořezů/laseru, seřizování korekcí stroje, vyvažování nástrojů, výroba a ostření nástrojů osazených PKD břity, vstupní a výstupní kontrola výrobků, měření optickými přístroji, kusová výroba speciálních nástrojů, drobné údržbářské práce na svěřených strojích NEJEDNÁ SE O PÁSOVOU VÝROBU. , Požadujeme:, precizní přístup, smysl pro detail, proaktivní přístup, znalost AutoCaDu výhodou, ochotu učit se novým věcem, Nabízíme: , - stravenky, bonusy, možnost profesního růstu, - v případě oboustranné spokojenosti možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou po prvním roce, Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky.. Pracoviště: Frezite s.r.o. - průmyslová zóna jičín, Textilní, č.p. 1278, 506 01 Jičín 1. Informace: Zlata Fofová, +420 602 687 619.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA - Pracoviště Staropacká sokolovna, Stará Paka., V případě zájmu posílejte životopis na e-mail: info@staropackasokolovna.eu, s dotazy se obracejte v době od 8:00 do 16:00 hod na tel.: 724 872 790 pí Šimůnková, nebo se dostavte osobně na adresu provozovny také v čase 8:00 - 16:00 hod., Požadujeme min. vyučení - v oboru výhodou, praxe vítána, zdravotní průkaz.Vhodné pro absolventy.. Pracoviště: Oldřich vrabec - restaurace staropacká sokolovna, Sokolská, č.p. 173, 507 91 Stará Paka. Informace: Petra Šimůnková, +420 724 872 790.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 21 000 Kč

Úředníci cestovních kanceláří a agentur PRODEJCE/-KYNĚ ZÁJEZDŮ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODEJCE/-KYNĚ ZÁJEZDŮ - Pracoviště Jičín., V případě zájmu posílejte životopis na e-mail: info@consultour.cz, nebo volejte na tel.: 608373070 Ing. Král.. Pracoviště: Consultour s.r.o., Nerudova, č.p. 45, 506 01 Jičín 1. Informace: Král Tomáš, +420 608 373 070.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Motorkář se srazil s odbočujícím autem.
6

Motorkář přehlédl odbočující auto a srazil se s ním

Rekonstrukce parkoviště u městského úřadu.
6

Parkování u městského úřadu je omezeno

Davy polských turistů se valily do Adršpachu, příjezdové cesty byly zavřené

Adršpach - Plné parkoviště, ucpané silnice, nervozita řidičů i posádek automobilů - tak to vypadalo dnes přes poledne v okolí Adršpachu, kam se vydali tisíce návštěvníků, zejména z Polska.

Ohrozil ho neosvětlený traktor, tak skončil s autem na střeše

Kostelec - Zraněním a totálně zdemolovaným autem skončila nedělní noční jízda pro čtyřicetiletého řidiče Fordu Focus.

Někdo ucpal hráz a zabil tím osm kriticky ohrožených mihulí potočních

Mladé Buky - Neznámý pachatel ucpal na Zlatém potoce hrázku, čímž způsobil téměř nulový průtok na spodním toku. Zahynulo kvůli tomu nejméně 8 larev mihule potoční (Lampetra planeri), nejvzácnějšího vodního obratlovce krkonošských toků. Novinářům to dnes oznámili ochránci přírody.  

V Lomnici otevřou nejmodernější kino s laserem

Lomnice nad Popelkou – Zastaralá technologie i stav samotné budovy Městského kina byly hlavními důvody rekonstrukce a digitalizace. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT