Plán péče je dokument, který popisuje současný stav chráněného území, předmět jeho ochrany, historický vývoj a dosavadní péči o danou lokalitu, a zejména pak stanoví, jak se o chráněné území starat, aby se jeho stav nezměnil, či spíše zlepšil.

U dvou z výše uvedených přírodních památek, Zebína a Dubolky jsou chráněny tyto krajinné dominanty s výskytem vzácných teplomilných rostlin a živočichů. Je třeba zdůraznit, že chráněné rostliny a živočichové se zde vyskytují díky předchozímu využití území člověkem, který zde až do poloviny minulého století pásl ovce a kozy. Právě díky nim se zde udržovalo bezlesí s výskytem teplo a slunomilných rostlin, pro něž tyto kopce poskytují ideální prostředí.

Z botanického hlediska jsou velmi hodnotné i na první pohled neesteticky působící staré čedičové lomy. I ty totiž umožňují výskyt rostlin, které jinak najdeme třeba až v Českém středohoří. Bohužel již několik desetiletí pasoucí se ovce a kozy z krajiny mizí a tak postupně mizí i chráněné rostliny a živočichové a místo nich se šíří běžné a plevelné druhy. V nových plánech péče se proto uvádí, že pro zachování cennosti a unikátnosti těchto lokalit je velice žádoucí pastvu ovcí a koz obnovit. Ještě před ní je však nutné provést odstranění šípků a planých třešní, vyznačit a bezpečně upravit jedinou - západní cestu a obnovit třešňový sad.

Uvedené plány ale nezůstávají u pouhého konstatování současného stavu a doporučených opatření. Vyčíslují především výši dotací, které může krajský úřad případnému žadateli a realizátorovi poskytnout. Věřme, že se v blízké době najde subjekt, kterému se z omezeného množství takto vyčleněných prostředků podaří alespoň část získat a navržená opatření realizovat. Příroda a krajina Jičínska tak zůstane nadále pestrá a unikátní a možnost vidět například stádečko pasoucích se ovcí na svazích Zebína uvítají jistě jak maminky s dětmi, tak přespolní turisté jako zajímavý a milý zážitek, který obohatí atraktivitu a přitažlivost Jičínské kotliny. ing. Jiří Krupka