Je rekultivace skládky pod Zebínem vlastně potřeba? Není projekt předražený? To jsou jen dvě z mnoha otázek, které doprovázejí jednání kolem akce za zhruba 77 milionů korun, deset procent z této částky uhradí město, zbytek by měl jít z dotace z Operačního programu životního prostředí a Státního fondu životního prostředí.

 Ať tak či tak, na únorovém zasedání bylo odhlasováno, že výběr firmy na rekultivaci skládky proběhne otevřeným výběrovým řízením a jeho podmínky bude schvalovat zastupitelstvo. Z firem, které se do konkursu na provedení rekultivace přihlásí, bude vybrána ta s nejnižší cenovou nabídkou.

 Na pondělním zasedání byly upraveny zadávací podmínky k tendru, které vypracovala firma Direkta (ve spolupráci se společností Allowance).

Místostarosta Tomáš Frýba (TOP 09) doporučil vypustit některé z omezujících podmínek, které firmy do dokumentů přidaly: ,,Před radou města zasedala pracovní skupina, která stanovila jasné podmínky otevřeného řízení tak, aby nemohlo dojít k manipulaci, to znamená, aby jednotlivá kritéria nebyla postavena pro jednu či dvě firmy. Ovšem těsně před radou jsme obdrželi podmínky, které manipulaci připomínaly. Tyto body byly zastupitelstvem vyřazeny, nyní může podle mě proběhnout vše férovým způsobem.“

 Chtěli jsme, aby se nám k záležitosti vyjádřil zástupce společnosti Direkta, bohužel se nám nepodařilo nikoho zastihnout.

Zastupitelstvem schválené dokumenty poputují nyní na Státní fond životního prostředí, zde bude rozhodnuto, zda Jičín peníze obdrží a realizace proběhne.

 Skládka pod Zebínem vznikla oficiálně v roce 1978, o deset let později byl její provoz ukončen. Okresní hygienická stanice zakázala průmyslové odpady pod Zebín ukládat již v roce 1985, nepořádek byl zde ale odkládán dále. Za tu dobu zde bylo nashromážděno zhruba 200 tisíc tun odpadu, čemuž odpovídá objem 150 000 m³. Odpad je místy navršen do výšky 12 metrů.

Je nyní skládka ekologickou bombou? Podle průzkumů bezprostřední ohrožení spodních vod nehrozí, nebezpečím tedy zůstává pouze promývání odpadu srážkovými vodami.