Pod střechou vzniknou tři třídy včetně sociálního a technického zázemí s kabinetem. Projekt zahrnuje také jejich vybavení, vybudování bezbariérového výtahu. Součástí plánu je modernizace učeben fyziky a chemie ve staré budově, které budou zprovozněny v září. Plánována je dále stavba chodníků ve školní zahradě a úprava dvora. Akce za 24 milionů s 15,3 milionovou dotací má být hotova do podzimu příštího roku.

Stavba nejen v půdních prostorách nad školní jídelnou zcela vyřadila z provozu stravovací sektor.

I přes tyto překážky nastoupí v pondělí do školy žáci prvního stupně. „V této chvíli nám chybí sedm tříd v tak zvané přístavbě. Budeme si muset vystačit s učebnami ve staré budově a školičce, kam vytvořené skupiny umístíme,“ přiznává komplikace ředitel školy Roman Mareš. Navíc některé učebny jsou malé, takže podle koronavirových pravidel o dodržování vzdáleností se sem vejde jen dvanáct dětí. „Uvidíme, podle poslední informace má o dobrovolnou výuku svých dětí na prvém stupni zájem 173 rodičů, to je třiapadesát procent,“ pokračuje Roman Mareš.

Odstávka školní jídelny přináší další velké problémy a pro školu je tu jediná možnost; dovážet studené obědové balíčky případně si děti mohou donést jídlo z domova. „Měli jsme tu i krajské hygieniky s verdiktem, že nemůžeme ani zajistit výdej dovážených teplých jídel v jiném prostoru,“ uvádí ředitel. Škola už má nyní přislíbenu dodávku balíčků od kolegů na Novém Městě.

„Je to nejméně komfortní řešení, ale v současné době jiné není. Nemůžeme docházet do jiných školních jídelen,“ konstatuje Roman Mareš. Předpokládá, že od září dojde k dalšímu uvolnění opatření.

Výuka žáků bude od pondělí probíhat na dvě etapy, dopoledne se vyučující bude věnovat dětem a odpoledne bude provádět distanční výuku žáků, kteří do školy nedocházejí. „Bude to ještě náročnější, než nyní,“ míní ředitel. Při rozdělení žáků na skupiny pak přirozeně nastane nedostatek pedagogů, což bude škola řešit pomocí vychovatelek a asistentek.